
Augusztus Oklahomában: minden kiderül egyszer
Sohasem késő számot adnunk földi bolyongásainkról. Még ezen az égitesten. Elméletben egyet is értünk ezzel, ám nem feltétlenül tartjuk érvényesnek saját magunkra nézve. Kiélezett helyzetekben azonban nincs más választásunk. Nem úszhatjuk meg – se szűkebb, se tágabb környezetünkben – a szembenézést, a mérlegkészítést, a tanulságok levonását. A büntetést sem. Meg a vezeklést. Ne is reménykedjünk!
Söprű meg szőnyeg persze majd’ mindig akad kéznél, hogy egy időre eltüntessük a szemétkupacainkat (szemétkedéseinket). De elérkezik mindnyájunk „augusztusa”. Itt az idő. Pofára esünk a fölgyülemlett hulladék-buckákban. Hogyan tovább?
Egyéni, családi – meg társadalmi – számvetésről szól a Pulitzer- és Tony-díjas Tracy Letts (színész, drámaíró, forgatókönyvíró) műve, Alföldi Róbert – honunk egyik legnagyobb hatású /színházi/ személyisége – mesteri színpadra vitelében. Az anya szerepében Kiss Mari, a WSSZ örökös tagja elementáris. Él. Létezik. Hat. Borzalmas gyerekkor, zátonyon eleve megfeneklő házasság, gyógyszerfüggőség, szájrák, özvegységre jutás, három lányának (lelki) elvesztése után végül – hitünk szerint – képes talpra állni. Nem intézményi rehabilitációval (ez korábban nem is jött össze): egymásba kapaszkodással.
Elsőként csak egy „gyüttment” indiánra (az újdonsült háztartási alkalmazottra) számíthat, akinek a népét anno, az Újvilág felfedezésekor, meghódításakor (…) sikerült csaknem teljesen kiirtani. Herman Flóra a csendjeivel, a kisugárzásával (is) az egyetlen makulátlan jellemet állítja elénk. Minden ellenkező híresztelés ellenére, ilyen is van! Igazodási pont. Ki lehet gúnyolni, lehet csúfolni, megalázni. Megtörni azonban nem! S amikor minden kötél szakad, mindenki menekül a fedélzetről, rá lehet számítani.
A legidősebb testvért alakító Nagy Cili – Kiss Mari mellett – az előadás másik főszereplője. Megindító alakítás az övé is. Olyan lét-vetületeket érzékeltet, hogy azokba – mivel velünk/bennünk ugyanígy zajlanak – bele-beleremegünk. (Mi mindenen kell átvergődni! De ki ne tudná?) A húgait alakító Nagy Bakonyi-Boglárka és Bálint Éva „színkeverései” is csodálatra méltóak! Csapattársaik ugyancsak remekelnek: Csonka Szilvia, Domokos Zsolt, Szerémi Zoltán, Orosz Róbert, Gyulai-Zékány István, Mari Dorottya, Szabó Tibor. Nyúlfarknyi szerepben is lehet valaki fajsúlyos; ezt Kelemen Zoltán példázza.
Tihanyi Ildi díszlete (szintúgy) hosszabb méltatást érdemelne. (Át)látható az összes helyszín. Azt sugallja (ez is): bárhol legyünk, úgysem bújhatunk el. Ipiapacs!
Egyszer, úgyis minden kiderül.
Itt. Még e Földön.
Szenkovits Péter
Borítókép: Mészáros Zsolt /WSSZ

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.