Ausztria június közepétől közös határnyitást tervez Magyarországgal, Csehországgal és Szlovákiával
- Közösen úgy döntöttünk, nyilatkozta Schallenberg - , hogy együtt lépünk ebben a kérdésben és Magyarországot is bevesszük a csapatba. A határnyitásról szóló döntés a jövő héten megszülethet, akkor rögzítenénk a pontos dátumot is. Az osztrák külügyminiszter azt mondta, hogy a három országgal visszaálljon a koronavírus-járvány előtti állapot, ami a teljes utazási szabadságot jelentette. Kijelentette, mindhárom államban nagyon jól alakulnak a fertőzöttségi adatok, majd hozzátette, reméli, hogy trend marad. A következő napokban újabb videokonferenciát tartanak, ezen már a magyar külügyminiszter is részt veszt.
Austausch mit 🇪🇺Amtskollegen zu #Reisefreiheit: AM #Schallenberg betont, dass Gesundheit, Mobilität & Sicherheit wichtige Faktoren für Wiederaufnahme der Reisefreiheit sind: „Wir müssen weiter vorsichtig sein, um die positiven Entwicklungen der letzten Wochen nicht zu gefährden!“ pic.twitter.com/LS1Fs3dkn6
— MFA Austria (@MFA_Austria) May 18, 2020
Ausztria eddig Németországgal és Svájccal egyezett meg a június közepére tervezett teljes határnyitásról. A hétvégén Csehország, Magyarország és Szlovákia irányából enyhítettek a határellenőrzésen, viszont az eddigi belépési szabályok továbbra is érvényben maradtak. A csehek hétfőn jelentették be, hogy június 8-tól lazítanak a beutazási szabályokon, a másik két országban egyelőre maradnak a szigorú belépési feltételek. (krone.at)
Babis: jó lenne, ha a határok egyszerre nyílhatnának meg
Nagyon jó lenne, ha a közép-európai országok határai június közepén egyszerre nyílhatnának meg - jelentette ki Andrej Babis cseh miniszterelnök kedden Prágában azt követően, hogy a négy visegrádi ország kormányfője videókonferencia keretében Angela Merkel német kancellárral tárgyalt. Babis és Merkel külön is tárgyaltak.
"Megállapodtunk, hogy amennyiben az osztrák-német határ megnyitása június 15-én biztosnak tekinthető, nagyon jó lenne, ha szintén június 15-én egyszerre megnyithatnák határaikat a szomszédok is, tehát Ausztria, Magyarország, Németország, és reméljük, hogy Szlovákia is csatlakozik hozzánk" - mondta Babis újságíróknak sajtóértekezleten.
A Babis-Merkel megbeszélésre a négy visegrádi ország (Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia) miniszterelnöke és a német kancellár tárgyalásai után került sor. Andrej Babis szerint a visegrádi négyek közül egyelőre Lengyelország az, amely még nem mérlegeli határainak megnyitását. A határokat az európai országok az új koronavírus-járvány elleni védekezésként zárták le többnyire március közepén.
Babis a sajtóértekezleten bejelentette, hogy a cseh, a lengyel, a magyar és a szlovák kormányfő júniusban a dél-morvaországi Brünnben találkozik, hogy egyeztessék álláspontjaikat az Európai Tanács ülése előtt.
"A koronavírus-pandémia kirobbanása óta ez lesz a visegrádi négyek vezetőinek első személyes találkozása" - szögezte le Babis. Az Európai Tanács ülésére a tervek szerint június 18. és 20. között kerül sor Brüsszelben.
A négy visegrádi kormányfő Angela Merkellel tartott tárgyalása előtt külön megbeszélést folytatott az Európai Unió következő, a 2021-2027-es időszakra szóló költségvetési tervezetéről. Mind a négy ország azt szeretné, ha a kohéziós alapokból a jövőben több pénzt kapnának, mint amennyit az Európai Bizottság eredetileg javasolt.
A cseh kormányfőnek nem tetszik az Európai Bizottság azon elképzelése, hogy az Európai Uniónak elsősorban a járvány által leginkább sújtott országokat kellene támogatnia.
"Nem értem, miért kellene Csehországnak azért bűnhődnie, hogy megbirkózott a helyzettel" - jegyezte meg.
Babis úgy vélte, hogy a járvány esetleges második hullámára Európának sokkal jobban fel kell készülnie, nehogy ismét az a helyzet álljon elő, hogy Európán kívül kell beszereznie a védőeszközöket. "Európának a járvány elleni gyógyszer keresésére kellene összpontosítania" - hangsúlyozta a cseh kormányfő. (MTI)
Németország továbbra is szorosan egyeztet a visegrádi négyekkel a gazdaság helyreállításáról
A koronavírus-világjárvány gazdasági hatásainak ellensúlyozása és az Európai Unió (EU) következő hétéves költségvetése ügyében kialakított szoros egyeztetés folytatásáról állapodtak meg Németország és a visegrádi négyek országcsoport (Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia - V4) kormányfőinek keddi megbeszélésén - közölte a német szövetségi kormány szóvivője a videokonferencia formájában tartott csúcstalálkozó után.
Steffen Seibert közleménye szerint Angela Merkel német kancellár, Andrej Babis cseh, Mateusz Morawiecki lengyel, Orbán Viktor magyar és Igor Matovic szlovák miniszterelnök intenzív eszmecserét folytatott a világjárvány megfékezését szolgáló intézkedésekről. Megállapították, hogy mind az öt országnak érdekében áll a határátkelési korlátozások és ellenőrzések fokozatos visszavonása, amint megengedi a járványhelyzet.
Aktuális EU-politikai kérdésekről is tárgyaltak, és megegyeztek a járványban válságba jutott uniós gazdaság helyreállítása és az EU többéves pénzügyi kerete ügyében kezdett szoros egyeztetés folytatásában. Ezzel kapcsolatban Angela Merkel ismertette a gazdaság járvány utáni felfuttatására indított német-francia kezdeményezés lényegi pontjait. A megbeszélés további súlyponti témája volt a júliusban kezdődő német soros EU-elnökség programja.
A V4-Németország csúcsot a visegrádi országcsoport soros elnöki teendőit ellátó cseh kormány szervezte. A tanácskozás után Angela Merkel kétoldalú megbeszélést folytatott Andrej Babis cseh miniszterelnökkel. Áttekintették a német-cseh határ térségében kialakított együttműködés ügyeit, és megerősítették azt a közös célt, hogy a járvány alakulásától függően minél hamarabb le kell bontani a térség lakosságának és vállalatainak tevékenységét akadályozó közegészségügyi korlátozásokat.
Tárgyaltak a két ország és a határ menti vidékek kapcsolatának erősítését szolgáló "jövőbe mutató projektekről" is, a többi között a Prága-Drezda-Berlin vasútvonal korszerűsítésének folytatásáról - áll a közleményben.
A német kancellár az utóbbi években rendszeres vendége a visegrádi kormányfői csúcstalálkozóknak. A legutóbbi ilyen ötoldalú tanácskozást tavaly februárban tartották Pozsonyban. Akkor egyebek között megegyeztek egy közös projektben, amely segítene Marokkónak enyhíteni a migrációs problémákat, és tárgyaltak az Északi Áramlat gázvezetékről is, amely a kelet-közép-európai országok megkerülésével a Balti-tengeren keresztül szállít orosz földgázt Németországba.
A V4-ek és Németország között miniszteri szinten is rendszeres a párbeszéd. Csehország június végéig tölti be a V4-ek elnöki tisztségét. A koronavírus-járvány miatt a hagyományos visegrádi találkozók március óta szünetelnek, illetve videókonferenciák formájában valósulnak meg. (MTI)
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.