Ausztria: kialakulhat a járvány a járványban-helyzet
"Tényleg minden hét számít, hogy emberéleteket és munkahelyeket mentsünk meg! Európa nem maradhat le" - hangsúlyozta a kancellár az uniós állam-, illetve kormányfők videós csúcsértekezlete előtt.
Ez alkalomból Sebastian Kurz és további három uniós kormányfő - a dán Mette Frederiksen, a görög Kiriákosz Micotákisz és a cseh Andrej Babis - levelet intézett Charles Michelhez, az uniós tagállamok állam- és kormányfőit tömörítő Európai Tanács elnökéhez. "Véleményünk szerint az Európai Tanácsnak csütörtökön határozott jelzést kell adnia az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) felé annak biztosítása érdekében, hogy az oltóanyagok engedélyeztetési eljárása - nemcsak az Oxford/AstraZeneca, hanem minden más, a jövőben bejelentkező gyógyszergyártó cég esetén - olyan hatékonyan működjön, amennyire ez lehetséges" - írták a levélben. Hangsúlyozták, hogy Európa világméretű egészségügyi válsághelyzetben van, és az unió ügynökségeitől is gyors és hatékony munkát várnak el. "Elvárjuk továbbá a gyógyszergyártó cégektől, hogy amint megkapták az engedélyt, álljanak készen a szállításra" - áll a levélben. Ez már csak azért is fontos, hogy az Európai Bizottság által célként megnevezett 70 százalékos átoltottság nyárig teljesíthető legyen - vélik egyöntetűen a kormányfők.
Eközben Rudolf Anschober osztrák egészségügyi miniszter a csütörtöki sajtótájékoztatóján aggodalmát fejezte ki a koronavírus brit változatának ausztriai terjedését illetően. "Kialakulhat a járvány a járványban-helyzet" - fogalmazott a miniszter. Ezért még nagyobb hangsúlyt fektetnek a PCR-tesztek DNS vizsgálatára, és kiemelten figyelnek a szennyvíztisztítókban fellelhető koronavírus-örökítőanyag mennyiségére.
Ausztriában az elmúlt 24 órában 1702 embernél igazolták újonnan a vírusfertőzést, a járvány kezdete óta 399 798 esetet regisztráltak. A koronavírusos betegséggel kórházban ápoltak száma 1946, az intenzív kezelésre szorulók 340-en vannak. A fertőzés okozta betegség szövődményeibe az elmúlt napon 51-en haltak bele, a járvány halálos áldozatainak száma ezzel 7288-ra emelkedett. (MTI)
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.