Ausztria választott: Orbán barátja történelmi sikert ért el, de így sem valószínű, hogy Kicklből kancellár lesz
Az Orbán Viktort példaképének tekintő Herbert Kickl vezette FPÖ történelmi győzelmével zárultak a tegnapi ausztriai parlamenti választások: a Szabadságpárt még soha nem gyűjtött ennyi szavazatot (28.8%), a Néppárt 12.6%-kal kapott kevesebb voksot, mint öt éve, így is 26.3%-kal végzett a második helyen, mögötte a Szociáldemokraták - történetük legrosszabb eredményével - (SPÖ: 21.1%), a NEOS néven futó liberálisok (9.2%), majd a Zöldek (Grüne: 8.3%) jutottak még a parlamentbe.
A részvétel magas, 78%-os volt.
Az eredmény azt jelenti, hogy az FPÖ 56 mandátumot szerzett, de egyedül nem képes kormányt alakítani. Ezzel együtt a Kickl-pártban történelmi eredményről beszélnek. Az ÖVP – amely igen jelentős veszteségeket szenvedett – ezúttal 52 képviselői hellyel kell beérnie, míg az SPÖ 41 képviselőt küldhet a parlamentbe. A NEOS-nak 18, míg a Zöldeknek 16 képviselője lesz. A kormányzati többséghez legalább 92 mandtáumra van szükség.
Kickl tehát győzött, de kevés az esélye, hogy kormányzóképes többséget tud kovácsolni maga mögé. Túl szélsőséges ahhoz, hogy a Néppárt (más nem is jön szóba) belemenjen egy általa vezetett koalícióba, ahhoz meg túl gyenge, hogy kétharmados törvényeket tudjon blokkolni a parlamentben.
Ugyanakkor Karl Nehammer, az ÖVP vezetője csak Herbert Kickllel zárta ki az együttműködést, az FPÖ-vel nem. A két párt programja pedig nagy vonalakban megegyezik ami a migrációt vagy a gazdasági kérdéseket illeti, így még az is elképzelhető, hogy akár nagykoalíció is alakulhat, hívja fel a figyelmet gyorselemzésében a Der Standard.
Vasárnap este Alexander Van der Bellen államfő is értékelte az eredményeket. A kompromisszumok szükségességét hangsúlyozta, és arról beszélt, hogy mindent megtesz annak érdekében, hogy a kormányalakítás során a demokrácia alapvető szabályait betartsák. A köztársasági elnök szerepe felértékelődik a következő időszakban: ő ad ugyanis kormányalakítási megbízást.
Még az sem biztos, hogy a 80 éves, egykori zöldpárti politikus, Van Der Bellen köztársasági elnök Kicklt kéri fel a kományalakításra. Ausztriában a köztársasági elnök azt kér fel kancellárnak, akit akar, nincs sehol leírva, hogy a győztes párt vezetőjének elsőbbsége van. Aki nem tartja magát a liberális jogállam eszméihez, az tőle biztos nem kap felkérést, mondta korábban.
Márpedig Kickl az orbáni modellt akarja Ausztriában bevezetni, ami, messze áll a liberális demokráciák modelljétől. Erre akkor Kickl úgy felelt: ha nem a győztest kérné fel Van Der Bellen, az komoly politikai válsághoz vezetne Ausztriában.
A kormányalakítási matek kapcsán, ha Kickl pártjával végül tényleg senki sem akarna együttműködni, akkor a legesélyesebb folytatás egy két vagy hárompárti, Néppárt vezette koalíció lehet. Az ÖVP-nek és az SPÖ-nek jelen állás szerint együtt szűken, egy szavazat többséggel meglenne az 50%+1 fős többsége a törvényhozásban, de a választás végeredménye még nem végleges.
Az esetleges Néppárti-szociáldemokrata-liberális vagy néppárti-szociáldemokrata-zöld koalíció az egyik legvalószínűbb forgatókönyv a leendő osztrák kormányt illetően.
Borítókép: Herbert Kickl Fotó: Krone Zeitung
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.