Ausztriában emelkedik a koronavírusos betegek száma, s egyre több területet helyeznek karantén alá
A koronavírussal fertőzöttek száma szombat délutánig folyamatosan növekedett Ausztriában. Délután az Egészségügyi Minisztérium 656 esetet jelentett, és 7467 gyanús esetet vizsgáltak meg.
Országon belüli megoszlás: Tirolban (206) fordul elő a legtöbb eset, Felső-Ausztriában (116), Bécsben (101), Alsó-Ausztriában (82), Stájerországban (71), Salzburgban (30), Burgenlandban (10), Vorarlbergben (34). és Karintiában (hat). Eddig egy ember halt meg, hatot gyógyultnak tekintettek.
Több területet karantén alá helyeztek
Időközben Ausztria számos régióját karantén alá vonták, köztük a Paznaun-völgyet, a Tirolban található St. Anton am Arlberg-et, valamint a karintiai Heiligenblut-ot. Ez utóbbiban két ember tesztje lett pozitív a héten, de jól vannak. Hat gyanús esetet vizsgálnak még. A síszezon véget ért, a szállodák bezárnak március 16-ig. A turisták, a munkavállalók elhagyhatják a helyet - de csak egy űrlap kitöltésével. Az osztrák állampolgároknak megtiltották a ki- és beutazást. A többi lezárt területről a külföldi vendégek többsége már távozott, nekik otthon jelezniük kell, hogy honnan érkeztek.
Sok skandináv betegedett meg a tiroli vakáció után
Számos skandináv valószínűleg egy osztrák síüdülés során fertőződött meg koronavírussal, jó részük Ischglben, egy bárban. Március 8-án jelentették, hogy a csapos - egy 36 éves férfi- tesztje pozitív lett. Az egészségügyi hatóságok azonnal megkezdték azok felkutatását, akik kapcsolatba kerültek vele. Kiderült, hogy a bár számos látogatójának vannak tüneteik, ezért március 10-én be is zártak. Március 12-án pedig bejelentették, hogy véget ér a síszezon. Péntek óta az egész Paznaun-völgy és a Szent Anton karantén alatt van.
Ausztria, mint a fertőzések kiindulópontja
A dán és norvég egészségügyi hatóságok Ausztriát tekintik a fertőzés gócpontjának. Péntekig Dániában a 785 beteg közül 265-en itt fertőződtek meg. Norvégia 459 olyan beteget regisztrált szombatig, akik osztrák síparadicsomban voltak (az országban az összes 907 eset közül). A Dániába hazatérők késői tesztelése azzal is magyarázható, hogy a visszatérés napján (március 8-án., szombaton) Ischglt és más síközpontokat még nem sorolták a magas kockázatú térségek közé.
Az egészségügyi hatóság szerint Svédországban (péntekig) a fertőzött személyek 18 százaléka - 775-ből 137 - Ausztriából hozta be a betegséget.
Mivel a németek szintén szeretik eltölteni a téli szabadságukat Tirolban, valószínű tovább emelkedik az innen érkező betegek száma.
4 milliárd eurós válságalap
Sebastian Kurz osztrák kancellár szombaton bejelentette, hogy négymilliárd eurós (több mint 1500 milliárd forintos) válságalapot hoznak létre a koronavírus jelentette kihívások legyőzésére. Az összeget az egészségügyi ellátás stabilizálására, a közrend fenntartására és a munkaerőpiac fellendítésére lehet fordítani.
Bécs felkészül
Tekintettel a koronavírussal fertőzöttek számának várható növekedésére, Bécs óvintézkedéseket tesz annak érdekében, hogy szükség esetén elegendő ágy álljon rendelkezésre. A bécsi leopoldstadti vásárcsarnokból egy nagy kórházat alakítanak ki, első lépésként 880 ágyat visznek oda. Ezt azoknak szánják, akiknek a betegségük enyhe lefolyású lesz, de otthonukban nem tudják őket ápolni vagy ellátni. Szükség esetén a kapacitások növelhetők. Nemcsak ágyak kerülnek a vásárcsarnokba, hanem a megfelelő infrastruktúrát is kiépítik.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.