Ausztriai magyar ingázók: órákkal a határzárás előtt még nagy a bizonytalanság
A jelenleg érvényes szöveg alapján ez a szabály vonatkozik az igázókra: A külpolitikáért felelős miniszter által az (1) bekezdés alapján meghatározott országgal szomszédos, Magyarország területének az államhatárvonaltól számított 30 kilométeres sávján belül élő magyar állampolgárok a szomszédos ország területéről visszatérve korlátozás nélkül beléphetnek, ha külföldi tartózkodásuk időtartama nem haladta meg a 24 órát, és a szomszédos országban az államhatártól számított legfeljebb 30 kilométeres sávot nem hagyták el.
Mindezzel az a baj, hogy ezen intézkedés alapján az járhat ki naponta Ausztriába dolgozni korlátozás és két hét karantén nélkül, aki 30 kilométerre él a magyar határtól, illetve a szomszédos államban is ezen a sávon belül dolgozik.
A rendelkezdésre enyhe kifejezés, hogy nem életszerű, ugyanis nagyon sokan ennél jóval messzebbről és távolabb járnak ausztriai munkahelyükre naponta. Nagyon sokan vannak azok, akik hetente járnak haza, vagy saját maguk vagy a munkáltató által bérelt szálláson laknak hétközben. Őket a távolság mellett a 24 órát meghaladó időtartam is sújtja.
Beszéltünk olyan napi ingázóval, aki társaival együtt csaknem 100 kilométert utazik osztrák munkahelyére. Nem a kijutás, hanem a hazatérés foglalkoztatja őket, bár van munkáltatói igazolásuk, a távolság miatt gondban lehetnek. Kérdés, hogy a magyar hatóságok miként ellenőrzik, vagy mennyire veszik komolyan a rendelkezést - ez csak a keddi beutazásnál derül majd ki. A munkáltató korábban bérelt számukra szállást - ez egyébként olyannyira bevált gyakorlat volt tavasszal. hogy volt olyan osztrák kórház, amely felajánlotta a magyar dolgozóinak, hogy a családjuknak is biztosít ausztriai lakóhelyet.
Az ORFK-nak elküldtük az alábbi kérdéseinket:
Szombathelyről és a térségből nagyon sokan ingáznak, és a magyar állampolgárok sokszor 30 km-nél távolabbra is járnak dolgozni. Rájuk mi vonatkozik?
Az ingázóktól milyen adatokat, igazolásokat kérnek, milyen egészségügyi vizsgálaton esnek át, ezt ki végzi?
Technikailag hogy zajlik a keddtől a határellenőrzés?
Az ORFK Kommunikációs Szolgálatától az alábbi választ kaptuk:
A válasz megküldéséig szíves türelmét kérjük. Köszönjük.
Márciusban a két ország szakminisztériumai egyeztetése után kilométer-korlátozás járhattak át Ausztriába az ingázó magyar munkavállalók - ennek most még nincsen nyoma. A legfrissebb hírek szerint mind az osztrák szakszervezetek, mind a gazdasági kamara sürgették, hogy 30 kilométerről szabályozásra mindenképpen szülessen megoldás, mivel az osztrák gazdaság mellett a magyar dolgozókat is komolyan veszélyezteti, írta az ORF. Emellett a 24 órás korlátozással sem értenek egyet az osztrákok, a betakarítás és szüret idején ezres nagyságrendben foglalkoztatnak magyarokat, akik általában hetente térnek haza. Az ORF-nek nyilatkozó osztrák szakértők szerint a magyar munkavállalók közül a 24 órás gondozókat, egészségügyi dolgozókat is hátrányosan érinti a jelenlegi szabályozás. Tegyük hozzá, amúgy szinte minden olyan magyar munkavállalót is, aki még nem telepedett le Ausztriában.
Dr. Eva Neudörfler bécsi ügyvéd Facebook-posztban foglalta össze kifogásait a jelenlegi rendelettel kapcsolatban:
Az ORF szerint az alábbi határkelők lesznek nyitva szeptember 1-től:
Rábafüzes - Heiligenkreuz 00.00 – 24.00
Bucsu- Schachendorf 00.00 – 24.00
Kőszeg - Rattersdorf 00.00 – 24.00
Kóháza - Deutschkreutz 00.00 – 24.00
Sopron - Klingenbach 00.00 – 24.00
Fertőrákos - St. Margarethen 05.00 – 19.00
Fertőd - Pamhagen 00.00 – 24.00
Jánossomorja - Andau 05.00 – 21.00
Hegyeshalom - Nickelsdorf (autópálya)
Hegyeshalom - Nickeldorf (főút) 05.00 – 21.00
Közben a 112Press arról adott hírt, hogy megkezdték a kisebb átkelők lezárását:
Borítókép: Steindy, CC BY-SA 3.0,
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.