Dojicsijan: autentikus teaházat avattak, majd a japán kultúrát népszerűsítették
Az Ataru Taiko ütőegyüttes alapozta meg a névadó ünnepség hangulatát. Japán vendégek jelenlétében avatták fel a teaházat az egykori Farkas-villa udvarán. Több éve dolgoznak már itt a Japán Centrum kialakításán, a teaház készült el elsőként.
Otaka Masato, Japán magyarországi nagykövete elmondta, hogy a teaház terveit Nagaoka Hiszasi japán tervező készítette és ajándékozta az egyesületnek, és a Takenaka Corporation valósította meg. Európában ritkaságszámba menő japán faépület. Úgy hallotta, hogy ez Magyarország első hagyományos stílusban épült japán teaháza.
Dr. Hende Csaba országgyűlési képviselő köszönetet mondott a magyar kormánynak, amely kétmillió forinttal támogatta a beruházást. Mint mondta, a teaház a spirituális teaszertartás méltó helyszíne, a magyar-japán barátság szimbóluma.
Bokányi Adrienn tanácsnok a japán kultúra nagy rajongójaként óriási megtiszteltetésnek tartja, hogy Szombathelyen létesül a Japán Kulturális Centrum. A teaszertartás élményét bérki átélheti itt hamarosan. Kiemelte, sokkal többet jelent egy forró és illatos ital elfogyasztásánál. Valódi kulturális tevékenység, és rituálé, amely mély, összetett jelentésrendszerrel rendelkezik, és mélyen gyökeredzik a japán kultúrában.
A tatamival borított, autentikus pavilon japán tervező munkája, a kivitelezést is japán cég végezte. A távol-keleti ország hazánkban jelenlévő leányvállalatai is támogatták a megvalósítását, de magánszemélyek is adakoztak a jó célra. A villaépület átalakítása még folyik, és a körülötte lévő kert építése is tart, a felső részére már megérkezett a szükséges támogatási összeg - amint a japánkert elkészül, a teaházat is megnyitják.
Schmitt Csilla, a Magyar-Japán Baráti Társaság szombathelyi csoportjának az elnöke kiemelte, ha a kivitelezők tudnak majd haladni, jövő ilyenkor már használatba lehet venni, és onnantól lehet teaszertartást tartani az épületben. Sokan kérdezik tőle, hogy lehet-e itt teát venni, erre a válasz: nem. Ez hagyományos teaszertartáshoz készült épület, ami a kerttel együtt lesz majd egy kerti elem, hogy az európai stílusú főépület mellett tudjanak valami japánosat mutatni.
Egyelőre a névadó ünnepséget tartották meg, Szombathely nevéből képezték a szót, amiről elkeresztelték a teaházat. Schmitt Csilla hozzátette, a szombat, a város és az épület szavakból tevődik össze, dojicsijannak hívják a házat."
Délután a sportházban rendezték meg a már hagyományos japán napot, ami ezúttal is rengeteg érdeklődőt vonzott. Kendo, anime, ikebana, bonszai, origami - a japán kultúra számos elemével meg lehetett ismerkedni, a látogatók sushit kóstolhattak, kézműveskedhettek, különböző játékokat próbálhattak ki és a japán kert kialakítására adakozhattak.
További képek dr. László Győző alpolgármester Facebook-oldalán:
Címlapfotó: Bokányi Adrienn Facebook-oldala
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.