Az állatokat is fokozottan kell óvni a nagy melegben
Szerencsés helyzetben vannak az Állatvédők Vasi Egyesületének pártfogoltjai, árnyas fák alatt állnak a kennelek, és ponyvákkal is biztosítják nekik az extra védelmet. Itt jó pár fokkal hűvösebb van, mint a tűző napon. Jelenleg 40 kutyáról és 60 egyéb állatról gondoskodnak.
Naponta kétszer cserélik az ivóvizüket és kizárólag a reggeli órákban sétáltatják őket az önkéntesek. Vértesi Andrea, az Állatvédők Vasi Egyesületének az elnöke elmondta, fontos, hogy sok itatóvizet biztosítsunk a kutyáink részére, és a melegben az ápolt, fürdetett, kifésült szőr kellemesebb érzetet ad, hűvösebb, szellősebb. Szigetel a bunda a meleg ellen is.
A kutyusok vízzel teli pancsolókban is hűsölhetnek. A macskák jól bírják a meleget, de a haszonállatokat óvni kell, a forróságra fokozottan érzékeny rágcsálókat pedig légkondicionált helyiségben tartják. A deguk és nyulak jól érzik magukat a kellemes 26 fokban. Mi emberek is nehezen viseljük a kánikulát, az állatok pedig még kiszolgáltatottabbak.
A kutyák nem tudnak izzadni, csak a mancsukban van verejtékmirigy, lihegéssel adják le a hőt, és ez sokszor nem elég hatékony. Fontos, hogy mindig legyen előttük friss víz, napközben ne futtassuk, sétáltassuk őket, és semmiképp ne hagyjuk tűző napon parkoló autóban, mert könnyen hőgutát kaphatnak. Ha ennek tüneteit észleljük, legjobb, ha orvoshoz visszük a kutyát.
Varjú Gábor, a Szombathelyi Állatkórház állatorvosa hozzátette, ha azt látjuk, hogy szaporán zihál a kutya, esetleg idegrendszeri tünetei vannak, görcsöl, látszik, hogy ijedt, akkor hőguta alakult ki. Ilyenkor egy hidegvizes zuhany életmentő lehet. Ha ide behozzák a hőgutás kutyusokat, amellett, hogy a megfelelő gyógyszereket beadják, a kerti slaggal lelocsolják őket és ez látványosan segíteni szokott a tüneteken.
Amelyik kutyus hozzá van szokva a természetes vízben való fürdéshez, annak ajánlható a strand is. Nem csak felfrissülnek, de az úszás az ízületeiknek is jót tesz.
Forrás: SZTV
Illusztráció: pixabay.com
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.