Az egészségügyi szűrésekre nem járók büntetéséről beszélt Müller Cecília
"Azon dolgozunk, hogy megváltozzon az egészséghez való hozzáállás", mondta a Magyar Nemzetnek Müller Cecília, hozzátéve: a céljuk a megelőzés, hogy az emberek ne legyenek betegek, ne kelljen az orvosi beavatkozásokat igénybe venniük, és a mérleget a prevenció felé billentsék el.
Hazánkban jelenleg az emlőszűrés, a vastagbélrákszűrés, illetve a méhnyakrákszűrés a három nagy szervezett népegészségügyi szűrőprogram.
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) a szervezett szűrések esetében a célcsoportok és a vizsgálati módszerek felülvizsgálatát, és az új, de már pilot-jelleggel kipróbált népegészségügyi célú szűrések bevezetését javasolja. "Tudjuk jól, hogy lassan fejlődő betegségekről van szó, tehát ha időben fedezik fel a problémát, akkor teljes gyógyulás várható", hívta fel rá a figyelmet, megemlítve, hogy "azért, hogy a szűréseken többen vegyenek részt, napirendre kell tűzni a szankcionálás lehetőségének kérdését is, bár a szakma ebben még nem alakított ki egyértelmű álláspontot nemzetközi szinten sem".
Az országos tiszti főorvos szerint egyébként a hazai onkológiai ellátás példaértékű, daganatos betegségek esetében itthon is hozzájuthatunk a más országokban alkalmazott terápiákhoz.
Fotó: hvg.hu
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.