Az Integritás Hatóság elnöke alaptalannak tartja a hűtlen kezeléssel és hivatali visszaéléssel kapcsolatos gyanút
Azt írták: a kihallgatott gyanúsított szabadlábon védekezik.
„A nyomozó főügyészség ma összehangolt eljárási cselekményeket hajtott végre az ügyben, amelynek keretében több helyszínen – köztük az Integritás Hatóság épületében – végzett eredményes kutatást és lefoglalást” – áll a közleményben.
Az Integritás Hatóság központi költségvetési szerv, amelynek elnökét a miniszterrel azonos juttatások illetik meg. Ennek megfelelően – egyebek mellett – egy hivatali gépkocsi személyes használatára jogosult – ismertették, hozzátéve: az Integritás Hatóság az elnök gépjárműhasználatára egy felső kategóriás autót bérelt.
A főügyészség közölte: a megalapozott gyanú szerint a hatóság elnöke emellett egy másik gépjárművet is béreltetett az Integritás Hatóság vagyonának terhére. A szintén felső kategóriás autót többnyire az elnök – a hatósággal munkaviszonyban nem álló, így gépjárműhasználatra sem jogosult – felesége magáncélokra használta – fűzték hozzá.
A megkötött szerződés szerint ezen másik személygépkocsi havi bérleti díja kezdetben 475 285 forint plusz általános forgalmi adó volt, amely összeg később nőtt – írták, kiemelve: az Integritás Hatóság elnöke a vagyonkezelési szabályt megszegve csaknem 14 millió forint vagyoni hátrányt okozott az Integritás Hatóságnak.
Rögzítették továbbá, hogy az Integritás Hatóság elnöke – hivatali helyzetével visszaélve –, annak érdekében, hogy az igazgatóság másik két tagját – akik szintén pályázat útján választott és a köztársasági elnök által kinevezett elnökhelyettesek – törvényes jogaik gyakorlásából kizárja, bizonyos jogkörüket a jogszabályokkal ellentétesen korlátozta, egyidejűleg közhatalmi jogosítványait önhatalmúlag gyakorolta.
„A hűtlen kezeléssel és hivatali visszaéléssel kapcsolatos gyanú alaptalan, ellene panasszal éltem. A mai napon kifejezetten a személyemet támadták, és ezen keresztül az Integritás Hatóságot kívánták ellehetetleníteni” – írta nyilatkozatában Biró Ferenc Pál, az Integritás Hatóság elnöke csütörtök este.
„Mindenkit biztosítok arról, hogy a hatóság ugyanúgy végzi tovább a munkáját, szervezetünk mindig a legszigorúbb etikai és jogi normák szerint működött és működik” – fűzte hozzá.
Közlése szerint az Integritás Hatóságot megalapító törvény előírja az ügyészséggel való együttműködést, ennek teljes mértékben eleget tesz, biztosítja a teljes transzparenciát.
Fotó: integritashatosag.hu
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.