Az öregedéstudomány állt a fókuszban az egyetemen
Okos véroxigén- és vérnyomásmérő, vízivásra figyelmeztető okoskulacs, nyomkövető rendszer, távolról vezérelhető ajtónyitó, személyi robot - modern eszközök, amelyek az időseket segíthetik a mindennapokban. A digitalizáció új lehetőségeket teremt és távlatokat nyit az idősgondozásban, segíthet jobb életminőségben tölteni a nyugdíjas éveket.
Rosta-Pethő Regina projekt koordinátor (at.home) elmondta, hogy szemléletformáló tevékenységük keretében a demonstrációs szobában az érdeklődők megtekinthetik az okoseszközöket, amelyek az egészségmonitorozás, biztonságérzet és kényelmi funkciókat, fizikai segítséget tudnak biztosítani az otthonukban egyedül élő idősek számára.
Az online szakmai nap plenáris részében az egyetem együttműködő partnerei mutatták be tevékenységüket. Király Gábor arról beszélt, hogy ma már modern terápiás gépek és módszerek állnak rendelkezésre, amelyek elősegítik a mielőbbi visszatérést az egészséges mindennapokhoz - nem csak sportolók, de az idős emberek számára is. Bokányi Adrienn tanácsnok a szombathelyi önkormányzat törekvéseit ismertette: egészségipari gyártókat, vállalkozásokat szeretnének a városba csábítani. Ezt szolgálja többek közt az északi technológiai park pályázat, ami közvetlen uniós források elérését tenné lehetővé.
Bokányi Adrienn hozzátette, ennek egy nagyon fontos eleme a tervezett kutatás-fejlesztési innovációs központ is, ahol az iparidigitalizációval, oktatással, kutatás-fejlesztéssel kapcsolatos szolgáltatásokat tudnak majd nyújtani a meglévő autóipari vállalatoknak is, és a jövőbeni egészségipari vállalatoknak, amiért érdemes lesz idejönniük Szombathelyre.
A Pécsi Tudományegyetem szombathelyi központjában két éve indult a komplex rehabilitáció 4 féléves mesterképzés.
Karamánné Pakai Annamária képzési igazgató, egyetemi docens (PTE-ETK) kiemelte, hogy a komplex rehabilitáció épülhet fizioterápiás képzésre, de jelentkezhetnek ápolók, védőnők is. Segítenek, hogy minél hamarabb vissza tudjanak illeszkedni a betegek a társadalomba, és olyan menedzseri szerepet kaphatnak, hogy szolgálhatják a beteg embereket.
A szakmai nap akkreditált továbbképzés volt a 120 résztvevő számára, a nap végén tett sikeres vizsgával kreditpontokat lehetett szerezni.
Forrás: SZTV
Fotó: Bokányi Adrienn/Facebook
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.