km/óra
  2024.11.25., hétfő  •  Katalin napja
Az ünnep szeretete – a Szeretet ünnepe

Az ünnep szeretete – a Szeretet ünnepe

Az utóbbi, általam tapasztalt fél évszázadban talán soha nem várt még ránk ilyen különös karácsony. Széltében-hosszában tapasztalt jelenségként látjuk, és hatása alól ki sem vonhatjuk magunkat, hogy az ünnep valamiféle átalakulása, kiüresedése, átértelmeződése folyamatban volt és van. Talán a 20. század-végi domináns cybertechnikai fejlődés és a személyes kapcsolatok, reflexió jelentőségének ezzel párhuzamos háttérbe szorulása hozta magával, hogy a sokszor kötelezőnek tűnő ünnepek egyfajta kényszerpályára helyezik a modern embert. 


Pedig az ünnepek minden valószínűség szerint épp arra szolgálnak, hogy csodálatra, megbékélésre, elgondolkodásra és találkozásra hívják az embert. Pilinszky János, a saját élete vargabetűivel bátran és önkritikusan is szembenéző, éleslátású- és fogalmazású író, bölcselő ezt írja a témában: „A statisztika azt mutatja, hogy az ünnep sokak számára a napi felelősségből az ünnepi felelőtlenségbe való menekülést jelenti. (...) Valójában az ünnep az élet egészébe való visszatalálás lehetőségét kínálja.” (Új Ember, 1967) És hozzáteszi, hogy ünnepeinknek nem annyira ki-, mint inkább egyfajta bekapcsolódásnak kellene lennie, az egyetemes, térben és időben érvényes emberi norma szerint. 

 

Legalapvetőbb ünnepeink a születésnapok. Hadd hozakodjak elő itt személyes példámmal. Kamaszodó, majd kora felnőttkoromban nem tudtam mit kezdeni a saját születésnapommal. Persze, nem lettem depressziós, és sok testvérem, a nagycsalád, mint legkisebbet, illően fel is köszöntött. De nem feltétlenül értettem, miért ünnepelnek. Helyesebben és érthetőbben: ilyen alkalommal miért engem ünnepelnek, miért én vagyok a középpontban? Hiszen életre kelésem és ébredésem leglényegesebb, legaktívabb közreműködői a szüleim voltak: övék az érdem. Aztán fokozatosan, már felnőttként rájöttem arra, hogy akik szeretnek és örülnek nekem, azok egyben alkalomra is várnak, hogy ezt az értékelésüket ki is fejezhessék. Már az ember megléte, az élet ok az ünneplésre.

 

Karácsony elnevezésére a sokévszázados európai kultúrkört tükröző nyelvek többsége a „születés” vagy a „napforduló” jelentését alkalmazza. Azt gondolom, mindkettő szép és gazdag jelentést hordoz az ünneplő ember számára. Az egyik természeti jelenségre utal: a téli napforduló, a fény térnyerése a sötétség felett, azaz hosszabbodnak a nappalok; a másik szakrális történésre: a Megváltó, Szabadító, Jézus sokak által régóta várt születésére. Az emberre értelmezve akár össze is köthetjük: a Karácsony megújítja, újjászüli az embert, ha az ünnepre hangolódik, azaz a Szeretet szívből jövő tetteit, ösztönzéseit gyakorolva visszaszorítja, sőt, felülmúlja saját személyes sötétségeit. De az ünnep, az évforduló töltekezés, tanulás, formálódás is: ezért nem szabad (nem érdemes) félreállítanunk, kiiktatnunk a születésnapost sem, mert az ünnep elveszítheti mértékét és forrását! Azt a Jézust, akit a Szentírásban nemhogy nem lehet megvádolni a legkisebb szeretetlenséggel sem, hanem aktív szeretetszolgálata, szavai ösztökélései végett magával a tiszta Szeretettel (agapé) azonosítják a keresztények.

 

Személyesen tapasztalom, mennyire lelkiismeretesen tartja, szabja életét több igazi, széplelkű keresztény hívünk – megajándékozottként testközelből így láttam legközvetlenebb családtagjaim esetén is – Jézus tanításához, akiben csalatkozhatatlan bizalmat, erőt találtak. Igaz, őket nem like-olja a közösségi oldalakon senki, nem szerepelnek valóságshowban, kamerák össztüzében, egy-egy jótettükről legfeljebb csak „véletlenül” lehet értesülni, szerényen, kürtölgetés nélkül élik hitüket, karácsonyaikat, húsvétjaikat, gyakorolják jóságukat. Boldog, békével áldott embertársaink, hivalkodás-, sallangmentesen. Szeretetre hangolódó „karácsonyi emberek”. Hála nekik és értük! 

 

Ne haragudjunk ünnepeinkre, inkább keressük eredeti értelmüket, amely a megtisztuló, igaz emberségre irányul. És alkalmazzuk tanításukat, hatásukat saját életünkre!

 

P. Csány Péter SDB 
szalézi plébános

címkék
Savaria Fórum 33. évfolyam 41. szám - 2024.11.22.
Savaria Fórum 33. évfolyam 41. szám - 2024.11.22.
tematikus oldalak
legolvasottabbak
Adventi vásár Szombathely 2024: Itt a teljes program!
November 22-én, pénteken hivatalosan is megnyílik a szombathelyi adventi vásár. Egészen december 23-ig vár kicsiket és nagyokat az ünnepi fényekbe öltözött Fő tér a már hagyományosnak számító elemekkel és természetesen sok izgalmas újdonsággal is.
Felnőtt háziorvosi rendelés Szombathely 2024: az összes rendelési idő egy helyen
A felnőtt háziorvosi rendelés biztosítása Szombathelyen 2024-ben is marad önkormányzati feladat. Néhány helyen változik a rendelési idő, cikkünkben az összes városi felnőtt háziorvosi rendelővel kapcsolatos fontos információt megtalálja.
Pokol Csöngén: egy matracon kuporgott az illegális állatszaporító, miközben zajlott az állatmentés
A beszámolók alapján több tucat, vagy akár száznál is több, rendkívül rossz körülmények között tartott kutyát és állati tetemeket találtak az állatvédők, akik a hatóságok kíséretében érkeztek a Vas vármegyében élő osztrák asszony házához.
Csöngei kutyaszaporító: osztrák papírjai voltak az állatoknak?
A Kronen Zeitung is beszámolt a hatóságok és az állatvédők csöngei akciójáról: egy osztrák nő ingatlanján száznál is több, rendkívül rossz körülmények között tartott kutyát és állati tetemeket találtak. 
Szombathely Deák Ferenc utca 3. alatti gyermekorvosi rendelő - Dr. Gecse-Kálózi Patrícia rendelési idő
Dr. Gecse-Kálózi Patrícia gyermekorvos rendelési ideje 2024-ben március 1-től a Deák Ferenc utcai gyermekorvosi rendelőben, Szombathelyen.