Balassa Péter: új jövőkép kell Szombathelynek
– Mi motiválta a polgármester-választáson való ismételt indulásra?
– Megtisztelő felkérést kaptam tavasszal. Érzek magamban motivációt, készen állok a feladatra. Jelölttársaim nevében is köszönöm a választópolgárok ajánlásait. Mindig a „harmadik utas” politikát képviseltem, Szombathelynek változásra és újratervezésre van szüksége.
– A Jobbik tagja, a mozgalom színeiben volt városi képviselő, 2022-ben bejutott az Országgyűlésbe, az Európai Ügyek Bizottságának alelnöke. Miért mondott igent egy frissen alakult civil egyesületnek?
– Szombathelyen mindig is volt igény a civil politikára. Most pedig különösen úgy érzem, hogy az embereknek elegük van a pártok csatározásaiból. Az egyesületet tavaly májusban jegyezték be. Mind a 12 választókerületben állítottunk jelöltet, a névsor életkor és foglalkozás szempontjából is változatos, de mindannyian változást akaró, hiteles értelmiségiek. Büszke vagyok rá, hogy nálunk van a legtöbb hölgy induló. Mindenki szavazatára számítunk.
– Parlamenti munkája mellett mennyire tudott figyelni a helyi közéletre?
– Fél szememet mindig Szombathelyen tartom, szívügyem a város, naprakész vagyok. Többször felszólaltam a Parlamentben is Szombathely érdekében, első alkalommal rögtön az utak állapotára hívtam fel a figyelmet. Sajnálom, hogy a város az „ígéretek földje” maradt, az előző évtizedek választási programjaiból nem valósult meg például az intermodális közlekedési központ, az elkerülő utak, a Savaria Szálló helyzetének rendezése, a Puskás Tivadar utca kivezetése, az olcsóbb parkolás és a bérlakásépítés sem. 2007 óta – amikor a SZOVA kötvénykibocsátás történt – a város csak vegetál. A politikai balhék, mutyik egyéni érdekeket szolgálnak és gátolják a fejlődést. Éppen ideje új víziót, jövőképet alkotni, hogy Szombathelynek visszaszerezhesse a becsületét, pozícióját.
– Programjuk hangsúlyos eleme az újratervezés. Mely területekre értendő ez?
– 12 pontból áll a programunk, amelynek hátterében komoly szakmai munka áll. Egyik alappillére a SZOVA kötvénykibocsátási terhének megszüntetése. Történelmi bűnt követett el az akkori városvezetés. 17 év telt el, és még mindig 4,3 milliárd forint adósságot törleszt a cég. Adósságkonszolidációt és a SZOVA átvilágítását kértem a kormánytól. Amíg a kötvény a nyakunkon van, nincs fejlődés. A városnak nem itt kellene tartania, nem tudta megfelelően kihasználni az adottságait, lehetőségeit. Át kell világítani az ingatlanértékesítéseket is, különös tekintettel a Termálfürdő egyhektáros területére. Rengeteg értékes ingatlant eladott a város, vagyonfelélés történik, ennek megálljt kell parancsolni.
– Milyen közlekedést és városüzemeltetést érintő terveik vannak?
– Csúcsidőszakban képtelenség közlekedni a városban, az utak rossz állapotban vannak, és nagyon hiányzik egy parkolóház. Okos közlekedési lámpákkal oldanánk meg a forgalomirányítást. Nincsenek bal- és jobboldali körzetek, az utakat ott kell felújítani, ahol leginkább szükséges. Cselekvési tervvel készülünk az oladi plató ügyében, hiszen az ott élők is megérdemlik a normális úthálózatot, közműveket, közvilágítást, szemétszállítást. Terveink között szerepel az Ady téri buszpályaudvar átköltöztetése, az intermodális központ megvalósítása, továbbá az oladi posta újranyitása. Igényes várost szeretnénk, odafigyelve a padok és buszvárók állapotára, a közterületek tisztaságára, továbbá gyermekbarát, biztonságos város a célunk, megfelelően kivilágított gyalogátkelőhelyekkel, rendezett parkokkal, játszóterekkel.
– Tervezik a Szombathely napja rendezvény elindítását. Mi lenne ez pontosan?
– Identitást erősítő céllal hoznánk létre, hogy érezzük, szombathelyiek vagyunk, ide tartozunk. Ismerjük meg egymást, és tartsunk össze. Egy nyári napra képzelünk el főző- és sportversenyeket, amelyeken mind a 12 városrész képviseltetné magát.
– A Haladás család tagjaként nem mehetünk el szó nélkül a klub körüli történések mellett. Erre is vonatkozik az újratervezés?
– Nem helyes politikát vinni a sportba. Tiszta viszonyokra, átlátható gazdálkodásra van szükség. Sajnálom, hogy Haladás búcsúzni kényszerült a másodosztálytól is. Minden szereplőnek megvan a felelőssége abban, hogy a csapat idáig jutott. Vigyáznunk kell a Haladás brandre, remélem, nem engedi el a 105 éves klub kezét se az önkormányzat, se az állam, se a tulajdonosok. Bízom benne, hogy rendeződik a helyzet és új fejezetet nyithatunk a Haladás életében.
– Kikkel, mely szervezetekkel tudná elképzelni az együttműködést a közgyűlésben?
– Soha nem azt kell nézni, ki az előterjesztő. Támogatni fogjuk, ami a város érdekét szolgálja, és meggátoljuk, ami azzal ellentétes. Minél színesebb egy közgyűlés, annál jobb lesz a város működése. Ha felhatalmazást kapunk, minden tudásommal azon leszek, hogy Szombathely fejlődését segítsem.
Krizsán Zsuzsanna
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.