Bárki is nyer, az gazdasági kényszerhelyzetben lesz
Az első számú gond az elszálló államháztartási hiány, ami leginkább az égbe szökő földgázár miatt egyre drágábbá váló rezsicsökkentésnek köszönhető – olvasható a HOLDBLOG-on megjelent cikkben. A büdzsét tovább rontja az államadósság finanszírozásának fokozatos drágulása a jelentősen megemelkedett kamatszint miatt, illetve az MNB kamatvesztesége is.
Ráadásul hosszú évek után újra ikerdeficittel állunk szemben, hiszen idén az OTP becslése szerint 7 százalék lehet a folyó fizetési mérleg hiánya. Az egyébként is magas inflációt csak tovább növeli az orosz-ukrán háború. A háború és a vele járó szankciós adok-kapok időtartama és komolysága meghatározó lesz a gazdaság alakulására. Jó esetben marad azért valamekkora gazdasági növekedés, rosszabb esetben stagfláció is előfordulhat.
Mint fogalmaz, az elmúlt évek prociklikus költségvetési politikája és az arra rakódó választási költségvetés mellett nagyon rosszkor jön a rezsicsökkentés megdrágulása. Akár 1000 milliárd forinttal többe kerülhet idén a lakosság számára beszerzendő földgáz, ami indirekt módon az MVM-n keresztül növeli az államháztartási kiadást. Ez körülbelül +2 százalékpont a GDP arányában.
Fontos tétel még hogy az emelkedő kamatok miatt növekszik az államadósság finanszírozási igénye és az MNB kamatvesztesége, ami további nyomást helyez a büdzsére. Nagy valószínűséggel valamekkora költségvetési kiigazításra szükség lesz! Az állam magán már nem igazán tud spórolni.
A nemzetgazdaság számára meghatározó lesz, az uniós források hozzáférhetősége is. Nem kevés pénz forog kockán: a 2021 és 2027 között ciklusban a GDP 40 százaléka. A Strukturális Alap sorsa sem egyértelmű, a koronavírus-járvány kirobbanása után létrehozott helyreállítási alap pénzeit pedig ezidáig visszatartotta az Unió. Ha az ellenzék győz, akkor ő talán nagyobb eséllyel tudja majd lehívni ezeket a pénzeket – ugyanis vélhetően könnyebben eleget fog tudna tenni a jogállamisági és egyéb uniós feltételeknek.
Ugyanakkor várható, hogy a Fidesz is hajlandó lesz kompromisszumokat kötni annak érdekében, hogy a romló gazdasági környezetben hozzáférhessen az EU-s pénzekhez. Ennek az esélyét növeli az is, hogy úgy tűnik, a lengyelek már beadták a derekukat és így Magyarország magára maradt az EU elleni küzdelemben.
A kiszámíthatóság fontos szempont. A piacok, a befektetők szeretik a stabilitást. Ez azonban meginoghat az ellenzék győzeleme esetén. Miért? Mert az új kormány rendkívül nehéz helyzetben lenne az ország kormányozhatóságának szempontjából.
A Fidesz öröksége, a kétharmados törvények szűk mozgásteret biztosítanak, így a mai ellenzék számára kemény dió lenne a hatékony kormányzás megvalósítása. Az MNB mozgástere is szűkülhet a felpörgő infláció miatt, így kevésbé tudna annyira segítő jobbkeze lenni az új kormánynak, mint korábban, ráadásul a fiskális és monetáris politika összhangja sem lenne vélhetően olyan harmonikus, ha a jelenlegi ellenzék kormányozna. Az uniós források tekintetében tehát pozitív lehet az ellenzéki győzelem, de a kormányozhatóság miatt nehéz helyzetben lesz az ellenzék, és ennek kockázati étvágyat csökkentő hatása lehet.
Forrás: HOLDBLOG
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.