„Béke, biztonság, Nemény” – megtartotta választási nagyrendezvényét az Éljen Szombathely! Egyesület
Rengeteg ember érkezett pénteken délután a Savaria Mozi nagytermébe az Éljen Szombathely! Egyesület által meghirdetett nagyrendezvény miatt. A jó hangulatú eseményt Bujtás Ervin vezette fel a Szombathely dalával, majd megérkezett az est házigazdája, Endrődy Krisztián, a szombathelyi Weöres Sándor Színház alapító tagja, Holdbeli Csónakos-díjas színművész.
Látványos átalakulás, fejlődés
Abból, hogy ilyen sokan eljöttek, látszik, hogy a jelenlegi városvezetés teszi a dolgát, jól vezeti ezt a várost. Szombathely az elmúlt években – minden nehézség ellenére – látványos átalakuláson és fejlődésen ment keresztül, miközben sokszínű kulturális – és sportprogramjainknak hála, a közösségeink is megerősödtek és nem feledkeztek meg azokról sem, akik leginkább rászorulnak a segítségre – mondta.
Majd azzal folytatta, 2019 óta dr. Nemény András Szombathely polgármestere, akit szerinte szociális érzékenysége, jó problémamegoldó képessége, nyugalma és bölcsessége tesz igazán alkalmassá a pozíció betöltésére. Vallja, hogy igazán sikeres vezető csak jó csapattal lehet az ember és neki sikerült egy fiatalos, ügyes, rátermett és jól képzett csapatot verbuválnia, akikkel együtt a folyamatos kihívásokkal teli hétköznapokban is remekül elnavigálja szeretett városát – mondta, és felkonferálta az Éljen Szombathely! Egyesület színeiben induló képviselőjelölteket.
1. számú választókerület: dr. László Győző, Szombathely jelenlegi alpolgármestere
2. számú választókerület: Bokányi Adrienn, a körzet jelenlegi képviselője, Szombathely tanácsnoka
3. számú választókerület: dr. Horváth Attila, a körzet jelenlegi képviselője, Szombathely alpolgármestere
4. számú választókerület: Horváth Soma, a körzet jelenlegi képviselője, Szombathely alpolgármestere
5. számú választókerület: dr. Czeglédy Csaba, a körzet jelenlegi képviselője, a Szociális és Lakás Bizottság elnöke
6. számú választókerület: Putz Attila, a körzet jelenlegi képviselője, a Kulturális, Oktatási és Civil bizottság elnöke
7. számú választókerület: Lukács Dániel
8. számú választókerület: Németh Ákos, a körzet jelenlegi képviselője, Szombathely klímapolitikájáért felelős tanácsnoka
9. számú választókerület: Kelemen Krisztián, a körzet jelenlegi képviselője, a Bűnmegelőzési, Közbiztonsági és Közrendvédelmi Bizottság elnöke
10. számú választókerület: Tóth Kálmán, a körzet jelenlegi képviselője, a Városstratégiai, Idegenforgalmi és Sport Bizottság elnöke.
11. számú választókerület: Szuhai Viktor, Szombathely külkapcsolataiért és állatvédelméért felelős tanácsnoka
12. számú választókörzet: Gálffy Áron
A jelöltek bemutatása után különleges videóüzeneteket konferált fel Endrődy. Szombathely három díszpolgára szólt a közönséghez és kívánt sok sikert dr. Nemény Andrásnak és csapatának: Kálmán László, a Falco KC legendája, 78-szoros válogatott kosárlabda-játékos és edző, dr. Ipkovich György, Szombathely egykori polgármestere és Jordán Tamás Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar színész, rendező, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja, a Weöres Sándor Színház alapító és örökös tagja.
„Nem ígértünk óriási dolgokat”
Majd hasonlóan a 2019-es kampányeseményhez, most is felcsendült az AC/DC Thunderstruck című dala, erre érkezett meg a nagyterembe dr. Nemény András polgármester. Óriási taps fogadta, rögtön köszönetet is mondott, hogy ennyien eljöttek az eseményre. Pontosan emlékszik, hogy öt évvel ezelőtt mennyire elszánt volt, majd rögtön hozzátette, hogy természetesen most is az, de ez az elmúlt öt év többnek érződött. Lányai azt mondják, a polgármesteri éveket kutyaévben kell számolni és mint mondta, ha megnézi a képeket az elmúlt évekből, látja is, hogy így van. Ez az 5 év több mint 30 év boldogságot okozott – jelentette ki.
Majd elmondta, nem a látványberuházásokat tartja fontosnak: Nem ígértünk óriási dolgokat, hanem egy olyan várost, ahol jó élni, ahol van munkalehetőség, ahol minőségiek a szolgáltatások és vannak jó programok, ahol van egy olyan szociális háló, ami megvéd. Látták, hogy ezt miből lehet megvalósítani, csak nem jól használták fel. Csapatával viszont elindultak azon az úton, amit elterveztek, de pár kilométer után jött egy hegyomlás: egy soha nem látott világjárvány. Majd jöttek az újabb csapások: energiaválság, háború, infláció és Szombathelyen volt egy hatalmas tűz is.
Majdnem minden megtörtént, ami megtörténhetett, talán csak sáskajárás nem volt. De nyugodjanak meg, erre is fel vagyunk készülve: a szúnyogokon gyakorlunk, merthogy szúnyoginvázió is volt – mondta nevetve, amire a közönség is nevetni kezdett. Mint mondta, nem volt kisbetűs rész a világjárványnál, de a céljaikat egy percre sem adták fel, úgy tettek, mint az útvonaltervezők: újraterveztek, csak a prioritásokon kellett változtatni. Mert ha a biztonság a tét, akkor tenni kell azért, hogy ez változzon a helyzet, így ez a ciklus áthatóan a biztonságról szólt.
Rájöttek, ha gyorsan segítenek, kétszer annyit segítenek, így a koronavírus okozta egészségügyi krízisre azonnal reagáltak: maszkokat osztottak. Erre sehol nem volt példa az országban, de bátrak voltak és léptek, pedig először még maga Müller Cecília is azt mondta, nem tartja ezt jó ötletnek, aztán meg ő lett a legnagyobb hirdetője a maszkoknak. Biztonságossá tették az orvosi rendelőket, 100 ezer forint támogatást adtak a munkahelyüket elvesztőknek, bérletidíj kedvezményeket adtak, bevezették a piaci vásárlási utalványokat és a „Ne cipekedj nagyi!” programot is.
De összeségében nemcsak a krízishelyzetekben volt fontos a biztonság, ezért hozzáférhetőbb és új támogatási, ellátási formákat vezettek be: megduplázták a szociális segélyalapot, új háziorvosi életpályamodellt késztettek és bevezették a közösségi bérlakásrendszert, melynek hála közel 400 családnak tudtak segíteni és amit az országban is sokan átvették, valamint a belügyminisztérium is elismerte, ami egy ellenzéki város esetében nagy dolog.
Fontos dolog, hogy biztonságban tudjuk a gyerekeket: ezért új bölcsődék épültek és több óvodát is felújítottak. Ezen már nem múlhat, ha valaki dolgozni akar – mondta. A szén-monoxid-érzékelők a konkrét biztonságról szólnak: többezer háztartásba juttathattak el az érzékelőkből és büszkeséggel tölti el, hogy sok olyan riasztás volt az elmúlt években, ami életeket mentett és nincs is ennél fontosabb, már csak ezért is érdemes volt nyerni és polgármester lenni – tette hozzá.
Beszélt a LED-csere programról is, ami azért fontos, mert megmutatja, hogy külső személyek bevonásával is lehet segíteni. Többezer égőt osztottak ki, ami nemcsak a családoknak nagy segítség, hanem a városnak is fontos, hiszen a megspórolt energia plusz érték. Megemlítette a nyugdíjasoknak nyújtott 10 ezer forint támogatást is, ami lehet, hogy nem tűnik nagy dolognak, de sokan odamennek hozzá még ma is, hogy nagy szükségük volt erre a megélhetésükhöz, mert magasabbak voltak a számlák, vagy éppen a bevásárlásnál kellett.
Nemcsak az a fontos, hogy odaérjünk, hanem hogy együtt érjünk oda. Ezt pedig úgy tudjuk elérni, hogy vigyázunk egymásra és bővítjük a hozzáférést, növeljük a támogatás összegét, hogy több ember tudjon hozzáférni több szolgáltatáshoz. Ezek mind a megélhetésről, lakhatásról és a konkrét biztonságról szólnak – jelentette ki.
A kátyúzás nem megoldás
Majd a slágertéma következett: az utak állapota. Ha megkérdeznénk a szombathelyieket, hogy szerintük mire kell költeni a város pénzéből, rögtön az utakat vágnák rá – mondta. Rossz állapotú utakat örököltünk, ez a legnagyobb probléma. De a kátyúzás nem megoldás, felújítani kell – jelentette ki, hozzátéve, ezt a szakemberek is megerősítik, ugyanis mondják, hogy az elmúlt években sokkal kevesebbet kellett kátyúzni, mint korábban.
Rengeteg út, járda, híd, körforgalom újult meg és épült az elmúlt években, ez pedig annak köszönhető, hogy kevesebb pénzből több utat fel tudtak újítani, mert a pénz oda ment, ahova kellett. Nem kezdte el sorolni őket, csak egyik kedvencét emelte ki: a Szent Márton csomópontot, ami annyi egymaga annyi négyzetméter, mint a Paragvári utca.
Bár kevesebből kellett gazdálkodni, de többet tudtak kihozni a büdzséből, így rengeteg út, járda, híd, körforgalom újult meg és épült az elmúlt években, ez pedig annak köszönhető, hogy oda ment, ahova kellett. Nem kezdte el sorolni őket, csak egyik kedvencét emelte ki: a Szent Márton csomópontot, ami annyi egymaga annyi négyzetméter, mint a Paragvári utca.
Épült két új körforgalom és kettőt felújítottak, ezt is fontosnak tartja a biztonság szempontjából, ez már be is bizonyosodott: statisztika mutatja, hogy kevesebb a baleset. Soha nem volt járdafelújítási program, ez Horváth Soma ötlete volt és minden körzetet érint, mennek sorban. Híd is régen épült már Szombathelyen, most azonban elkészült Szentkirályon az új híd, amit nevetve csak „Tóth Kálmán hídnak” nevezett, mivel annyit harcolt érte. A kerékpárutak közül kiemelte a zanatit, amit Putz Attilával közös eredményként könyvel el.
Bevallotta: az ezer parkoló nem sikerült, vállalja, hogy az ő ötlete volt. Bár sokszáz épült és biztos abban, hogy elérik az ezret is előbb-utóbb, de rájött, hogy a parkolóépítés nem mehet a zöldterületek rovására.
És mit hoz a jövő? – tette fel a kérdést az útfelújítások kapcsán, majd rögtön meg is válaszolta: ugyanezt, sőt, jobbat és többet, hiszen 8,5 milliárd forint uniós forrást kapott a város fejlesztésre. Ez Szombathely történetében a legnagyobb útfelújítási program. És ha már az útjaink jobbak, ahhoz jobb tömegközlekedés is dukál, így jött a képbe 5 évvel ezelőtt a Blaguss, ami vadonatúj buszokat hozott a városba. Előtte ugyanis 30 éves buszok jártak, amiken nyáron megsültek, télen megfagytak az emberek, aki pedig mögöttük álltak, azokra füst ömlött.
A cél, hogy minél többen használják, ezért nem változtattak a jegy- és bérletárakon és vezették be az ingyenes tömegközlekedést a 16 év alattiaknál, amire nincs példa máshol az országban, a többi városban ugyanis csak 14 éves korig jár.
Egy város minőségét, élhetőségét az határozza meg legjobban, hogy milyen a környezetünk, milyenek a zöldterületek. Jól emlékszik, milyen szemetes volt a város, kis unokaöccse zöldovis volt, így ezt még ő is megjegyezte anno. Szerinte ez akkor van, ha nincs igazi gazdája a problémának, erre az a válasz, ha példát kell mutatni, egy hozzáértő szakmai vezetéssel és új gépekkel, mivel ez másként nem megy. Szóval lehet változtatni és bár van még eldobott szemét, de azt biztosan ki meri jelenteni, hogy minőségi változás van: ha valaki most körbemegy a városban, azt látja, hogy rend és tisztaság van, zöldebbek a parkok. Erre pedig vigyázni kell, ha már sikerült változást elérni – üzente, ezért vezették be a Fogadj örökbe egy parkot, az ezer fa programot és a kibővített verziót, rendszeresítették az utcatakarítást. Törekvéseiket pedig a kormány is elismerte a Klímabarát-díjjal.
Egy virágosabb város egy boldogabb város. Fontosak az utak, a biztonság, a szép közterületek és ha már tisztább a város és van sok új fánk, de legalább olyan fontos, hogy jó legyen a közösség, hogy együtt tudjuk megélni az örömöket. Ezért meg kell teremteni a jó közösség alapjait, erről szól az Érezd Szombathelyt!, az Ébredj Szombathely!, az Aktív időskor program, a Nyitott Városháza.
A legemlékezetesebbek számára Gálvölgyi legutóbbi fellépése, amit óriási tapsvihar fogadott, a zsivaj, amikor a gyereksereg együtt indult el a futóversenyen, hogy átfuthattak a helyiek a polgármesteri irodán és pacsizhattak a polgármesterrel, vagy kertmozi a szép, felújított Emlékműnél. Ez személyes célja volt, ráadásul nem a város pénzéből valósult meg, hanem egy lokálpatrióta vállalkozónak hála.
A jövő
Végül pár gondolatot ejtett a távolabbi jövőről is: láthatjuk ugyanis, hogy folyamatosan és gyorsan változik a világ, régen generációk adták át a tudást, de most már követni sem lehet az eseményeket a mesterséges intelligencia, automatizáció megjelenésével. Szinte lehetetlen megfelelni, érteni kell a változásokat, mert a ma döntései határozzák meg, hogy a gyerekeink, unokáink itt akarnak-e majd élni. Egy városvezetésnek tehát nemcsak a jelennel, hanem a jövővel is van dolga – jelentette ki a polgármester.
Ebben fontos lépés az a 120 hektár ipariterület, ami korábban Söptéhez tartozott. Emberemlékezet óta nem történt ilyen és ez tökéletes lehetőség arra, hogy új cégek jöjjenek a városba. Ez a terület a jövő kulcsa, ezért környezetbarát cégeket szeretnének ideengedni, melyek hosszútávra terveznek, értéket akarnak teremteni és helyi, magyar munkaerőt akarnak foglalkoztatni.
Környezetterhelő cégeket, akkugyárakat semmiképp nem akarunk a városban hozni – jelentette ki, ezt pedig aláírásgyűjtéssel is alátámasztják, eddig több mint 10 ezren aláírták a petíciót.
Szintén fontos, hogy kis és nagy cégekkel, egyetemekkel, civil szervezetekkel és a lakosság bevonásával megalkották Szombathely 10 éves gazdaságifejlesztési programját, együtt találták ki, hogy mi legyen a követendő irány. Értjük a változásokat és pontosan tudjuk, hogy mit kell tenni – mondta dr. Nemény András.
Szombathely egy kétezer éves város, sok csapást megért, de mindig felálltak a lakók, hiszen egy közösség együtt viszi a terheket. 5 évvel ezelőtt elindultunk egy úton közösen, azt ígértük, senkit nem hagyunk hátra és nem is hagytunk hátra senkit. A céljainkból nem engedtünk, senki és semmi nem tud eltántorítani minket. Ezt azért tudjuk megtenni, mert külső kényszer nélkül, a saját döntéseinket tudjuk meghozni. Csapatként mentünk, vállaljuk a felelősséget, ha hisznek benne, folytatjuk – üzente. Majd azzal zárta, hogy nem a falakban, nem a téglákban hisz egy város esetében: a legfontosabb a városközösség, mert az erős közösség a garancia a biztonságra, a békére, a fejlődésre. Ő egy ilyen közösséget akar továbbépíteni és szolgálni, mert ebben hisz, ezért indul újra polgármesternek és ehhez kéri csapatával együtt a bizalmat, támogatást.
Dr. Nemény András prezentációja utána ismét Endrődy Krisztián következett, aki felkonferálta Bujtás Ervint és felcsendült a tanártüntetésekről is ismert Pál utcai fiúk-dal, a Mi vagyunk a Grund és ezt közösen énekelték el a jelöltekkel és a közönséggel.
Czömpöl Bianka
Fotó: Nagy Jácint, Pataki Gergő
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.