Bemutatták a Horváth Boldizsár-bibliográfiát
Dr. Baráthné Molnár Mónika köszöntötte a jelenlevőket: a Berzsenyi Dániel Könyvtár által 1974-ben elindított tradíció, a vas megyei életrajzi bibliográfiák sorozata 44. kötetéhez érkezett a Horváth Boldizsárról szóló kiadvánnyal. A kötet a politikus születésének 200. évfordulójára készült el, Horváthné Kupi Ildikó könyvtáros munkájának és dr. Nemény András polgármesteri keretéből nyújtott támogatásának köszönhetően.
Dr. Nemény András megköszönte a munkát, ami egy 200 év után is erkölcsi igazodási pontként létező személyiséggel foglalkozik: a kötet a miniszter, jogtudós, városatya, államférfi, költő, irodalmár értékteremtő tevékenységét mutatja be, így elérhetővé téve az utókornak a példa értékű „jó utakat”. A polgármester végül kiemelte Horváth Boldizsár egyre aktuálisabbnak ható gondolatát – a válságos időkben kerülni kell a szélsőségeket –, hangsúlyozva, most van a legnagyobb szükség arra, hogy azok is számíthassanak egymásra, akik másképpen gondolkodnak.
Horváthné Kupi Ildikó az anyaggyűjtés, szerkesztés módszerét, a kötet szerkezetét mutatta be, utalva rá, hogy egy ilyen munka, bármennyire is alapos kíván lenni, teljes sosem lehet: az utókor kiegészítheti azt egy lappangó, később előkerülő szöveggel. A könyv a nyomtatásban megjelent dokumentumokkal foglalkozik: első nyolc fejezete az életpályaszakaszokhoz igazodik, Horváth Boldizsár sokoldalú tevékenységét mutatva meg; a 9. fejezet Horváth kultuszával, a 10. a képzőművészeti alkotásokkal foglalkozik, a 11. fejezet élclapokban megjelent írásokból és karikatúrákból válogat. A Sellyei Tamás Ottó grafikai tervezését dicsérő kötetben a keresést többféle mutató, kétféle rövidítésjegyzék könnyíti meg, és illusztrációjegyzék is gazdagítja.
A munka történész szakértője dr. Katona Attila volt: előadásában Horváth Boldizsár négy szakaszra bontott életútját (1822-1898) mutatta be, hozzátéve, ritka jelenség, hogy egy politikusnak 200 éven át úgy tudtuk őrizni emlékét, hogy azt politikai szándék nem sározta be. Az ífjúság évei után Katona arról beszélt, a 40-es évek liberalizmusa, romantikája hogyan lett Horváth gondolkodásának alapja, a nagyszerű jogászi tevékenység bemutatása során kiemelte óriási szerepét a jog- és törvényalkotásban, valamint 1867-től az Andrássy-kormánybeli tevékenységét: Horváth Boldizsár több száz törvény szövegét véglegesítette, rétori munkája modernebb stílust hozott a szónoki beszédbe, és szétválasztotta az igazságszolgáltatás és a közigazgatás rendszerét.
TP
Fotó:Bonyhádi Zoltán
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.