Benned a létra
2007 szeptemberében egyhangúlag döntött a közgyűlés a Weöres Sándor Színház megalapításáról, majd a zárt ülésen Jordán Tamást megválasztották igazgatónak.
A könyv első része felidézi a színház alapításáig vezető utat, a színházépületre vonatkozó felvetéseket, a szombathelyi színészképzést, az első bérletkampányt, a Thea-tér programjait. Ezt követően felvonultatja az eddigi előadásokat, végül 145 bérletes és bérleten kívüli előadás színlapja mutatja be a repertoárt.
– Ezt a szombathelyi 13 évet én rendkívül fontosnak tartom. Mindig mérlegeltem, hogy mennyi önzés, mennyi hiúság van abban a gondolatban, hogy ezt valamilyen formában meg kell örökíteni. Az én véleményem az – lehet vele vitatkozni –, hogy mindez színháztörténeti jelentőségű 13 év volt. Valami létrejött, ami szokatlan, ami új. Mindenképpen megörökítésre méltó, hogy milyen volt ez a korszak – mondta el a leköszönt színházigazgató, Jordán Tamás.
Az összefoglaló elkészítésére Ölbei Lívia újságírót kérte fel, aki a kezdetektől figyelemmel kísérte a teátrum szakmai tevékenységét, interjúkat készített a színészekkel, rendezőkkel, beszámolt a próbafolyamatokról, a premierekről – ezekre az írásaira alapozva szerkesztette a kiadványt.
– Ez a Weöres Sándor Színház képeskönyve. Fogalmazhatnék úgy is, hogy egy hosszúra nyúlt tudósítás, amiben lehetőség szerint megvillannak fontos pillanatok. Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy újságírói pályám elejétől fogva nyomon követhettem a színház ügyét: a létrehozására irányuló törekvéseket, aztán az alapítás körülményeit, később az alkotói munkát. Bár Jordán Tamás alapgondolatát – miszerint a színház nem előadások egymásutánja, hanem agóra, fórum, találkozóhely – mindannyian ismerjük, mégis a könyv elsődleges célja az volt, hogy nézzük végig, mi történt az egyes évadokban. Számomra sokat jelent, hogy nagyszerű rendezőket láttam dolgozni az itt játszó kiváló színészekkel. Az, hogy Szombathely szinte a semmiből viszonylag gyorsan felkerült a színházi térképre, az a társulaton, az igazgató személyén túl a fantasztikus rendezőgárdának köszönhető. A teljesség igénye nélkül: eleinte érdekes volt látni, ahogy Dömötör Tamás dolgozik, a Jeles András keze alól kikerülő előadások kiemelkedő színvonalára nehéz jelzőt találni, Valló Péter rendezői instrukcióit hallani felért egy egyetemi kurzussal, a Mohácsi fivérek mindig egyre feljebb tették a lécet, Réthly Attila Csehov-rendezései fontos eseménynek számítottak, Alföldi Róbert jelenléte új színt hozott az itteni közegbe. Mindezt izgalmas, élményteli volt átélni – jegyezte meg a szerző.
A könyvet Bonyhádi Károly tervezte, a gazdag képanyag meghatározó részét Mészáros Zsolt készítette. A kiadvány létrejöttét az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatta.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.