Bringás reggeli várta a kerékpározókat kedd reggel Szombathelyen
Közel 100 település vett részt szeptember 17-én a Bringás reggeli kezdeményezésben, melynek célja, hogy népszerűsítse a kerékpárral való munkába járást, és általában a bringás városi közlekedést: a hétköznapi autóhasználat csökkentésével rengeteget tehetünk a levegőminőségért, a környezetünkért, a mozgással pedig önmagunk egészségéért – azaz egy élhetőbb jövőért.
A Bartók Béla krt. és a Rohonci út kereszteződésénél állt a Bringás reggeli pavilonja
Szombathely hosszú évek óta nem rendezett Bringás reggelit: idén Hádinger Judit kereste meg a Magyar Kerékpárosklubot, hogy civil szervezőként csatlakozzon a kezdeményezéshez. Judit az AGORA Savaria NKft.-től kért támogatást – ebben a közös együttműködésben valósult meg a program.
– Mikor Szombathelyre költöztünk, pozitívan csalódtunk a kerékpározó emberek számát illetően – árulta el Hádinger Judit, úgy tapasztalta, viszonylag sokan bicikliznek a városban, s ez még a rosszabb időjárású napokról is elmondható. Elég jó a kerékpárutak lefedettsége is (bár az állapotuk nem mindenhol kielégítő) – lenne tehát értelme feleleveníteni itt a Bringás reggelit.
Müzliszeletek, péksütemények, gyümölcs, kávé és gyümölcslé fogadta a két keréken érkezőket
A Rohonci út és a Bartók Béla körút kereszteződésénél lévő zöldterületen reggel fél héttől kilencig müzliszeletek, péksütemények, gyümölcsök, gyümölcslé és kávé várta a kerékpárral érkezőket: az italokat REpohárból kínálták, arra is ügyeltek, minél kevesebb szemét maradjon a reggeli után, melynek beszerzésénél előnyben részesítették a helyi termelőket - ez is a fenntartható életforma fontos eleme.
Annak ellenére, hogy hosszú évek kihagyása után rendezték meg, a szervezők örömére sokan, 62-en látogattak ki az eseményre: volt, aki családostul érkezett, apukák, anyukák gyermeküket iskolába, óvodába kísérve kanyarodtak oda a reggelihez, de több középiskolás diák is itt kezdte a napot.
Hádinger Judit, a szombathelyi program civil szervezője
Néhányan elektromos rollerrel jöttek, s akadtak gyalogos érdeklődők is, aki kíváncsiak voltak, miért áll egy pereccel díszített kispavilon az út mellett. Mindenki a saját vérmérséklete szerint vett részt a programban: valaki ráérősen megreggelizett, és elbeszélgetett a jelenlevőkkel, s akadt, s akadt, aki kért egy kávét, majd sietve továbbtekert a munkahelyére.
Fél 7-től 9-ig több mint hatvanan érkeztek
A szombathelyi eseményt – a közösségi oldalakon túl – nagyobb cégeknek, munkahelyeknek kiküldött hírlevéllel népszerűsítették, de a helyszínhez közeli Bolyai iskolát is megkeresték, hiszen már diákkorban érdemes elkezdeni a szemléletformálást – tudtuk meg Németh Zitától, az AGORA munkatársától, a rendezvény szervezőjétől.
A program akkor érte el igazán a célját, ha követendő példát sikerült vele mutatni: ha azok is idetekertek, akik amúgy nem két keréken mentek volna ma munkába, iskolába. A távlati cél, hogy minél gyakrabban cseréljék le az autót az emberek erre a közlekedési eszközre.
Tp
Fotók: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.