Markusovszky kórház: több mint 1500-an kapták meg eddig a koronavírus elleni oltást
A Markusovszky kórházban december 31-e óta oltanak a koronavírus ellen. Január első munkanapjától vált tömegessé a vakcinázás. Dr. Stánitz Éva higiénés főorvos, a Markusovszky kórház oltóközpont-vezetője az SZTV érdeklődésére elmondta, jelenleg napi 300 előzetesen regisztrált oltásra várót fogadnak, ezt hétfőn-kedden 400-ra fogják emelni. Az első héten a kórházi dolgozók az előzetesen összeírt listája alapján már megkapták az oltásukat, most a megyei alapellátás minden egyes szereplője, tehát a háziorvosok, minden szakdolgozójuk, védőnők, stb. következnek.
Egyelőre nem oltják azt, aki már átesett a koronavírus-fertőzésen. A Markusovszky kórház 500 munkatársa kérte a vakcinát - már meg is kapták, ahogy a mentők is. Most az alapellátásban dolgozók vannak soron.
Dr. Dul Zoltán fogorvos hozzátette, ők folyamatosan szájban dolgoznak, aeroszolképződéssel járó folyamatokban vannak minden nap. Pár centire a betegtől, bármilyen vírus, akár a koronavírus, akár az influenzavírus, nagyon könnyen megfertőzheti őket. Elárulta azt is, hogy be szokta adatni az influenzaoltást is. Azért kérte a koronavírus elleni védőoltást, mert hisz abban, hogy így biztosíthatják, hogy védetten dolgozhassanak.
A kórházi oltóponton már több mint 1500 jelentkező kapta meg a koronavírus elleni vakcinát. A protokoll szerint az oltás után 25 perces megfigyelés történik.
Dr. Schneider Ferenc, a Markusovszky kórház infektológiai főorvosa kiemelte, nem panaszkodnak, akiket beoltottak, az oltást követő reakciók is nagyon ritkák. Volt, akinek fájt egy picit a karja néhány napig, volt, akinek bepirosodott, akadt, akinek hőemelkedése lett, de ezek elég ritka jelenségek. A többség azt mondja, hogy néhány napig érzékeny az oltás helye, de ez nem nagyon zavaró a napi életben.
A vakcina minden jellemzője szerepel az oltási igazolásban. Az emlékeztető injekciót 3 héttel később adják. A Nemzeti Népegészségügyi Központ javaslata alapján oltási sorrend készült. Eszerint az egészségügyisek után a szociális szférában dolgozók és ellátottak, majd a 60 év feletti veszélyeztetettek következnek. Őket követik a lakossággal kapcsolatba kerülő rendvédelmi dolgozók, később pedig a 18-nál idősebb valamilyen alapbetegséggel küzdők és a kritikus infrastruktúrában foglalkoztatottak. Végül pedig azokat oltják, akik nem tartoznak egyik kockázati csoportba sem. A vakcina ingyenes és önkéntes, de feltétele az előzetes regisztráció.
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.