Csapadékos volt a július, veszélyes lehet a betakarításra
A fejlődésben lévő növényeknek nagy szüksége volt a csapadékra, bár a most már extrémnek mondható mennyiség veszélyeztetheti a betakarítást, a szőlőnél pedig a gombabetegségek tizedelhetik meg a termést. Ennek megakadályozására valószínűleg a tavalyinál többszöri vegyszeres védekezésre lesz szükség. Az egyik családi gazdaságban hétféle szőlőt termesztenek, a zöldmunka, a felesleges levelek eltávolítása most különösen fontos.
A Csömötei szőlőhegyen júliusban 107,5 mm esett. Albert Csaba gazdálkodó (Albert Családi Pincészet) az SZTV érdeklődésére így nyilatkozott: „Nagyon jót tett a szőlőnek, mert kiteltek a bogyók a fürtön. Viszont jönnek a gombabetegségek, mert a csapadék magas hőmérséklettel, magas páratartalommal is társul, ez kedvez a gombabetegségeknek, a szőlő ellenségeinek: a lisztharmatnak és a peronoszpórának, és a szürke rothadásnak is.”
A leveleken már látszanak a peronoszpóra jelei, a fürtökön pedig megjelent a lisztharmat, a fertőzés permetezéssel megállítható. 2015-ben hatalmas jégverés pusztított ezen a területen, a múlt hónapban kétszer is esett itt a jég, de szerencsére sok esővel jött, így csak néhány szemet sebzett meg. Most kiváló termés mutatkozik, aminek csak azért nem örülhet felhőtlenül a gazdák, mert még az előző évek borkészlete is a hordókban van, visszaesett ugyanis a borfogyasztás.
Szombathelyen a sokéves csapadék átlag júliusban 72 mm, idén majdnem harmadával több esett. Szinte naponta volt szükség az esernyőre. Ez a hét szárazabbnak ígérkezik.
Pétervári Tibor, az Országos Meteorológiai Szolgálat szombathelyi észlelője, állomásvezető elmondta, hogy a szerdai csapadékon kívül nem igen lesz a héten, az csak gyorsan átvonul, az északkeleti szél kicsit felfrissíti a levegőt. A mostani középtávú előrejelzések szerint megint a következő hét, tehát augusztus 3-tól lesz megint egy csapadékos periódus.
A nyári extrém csapadékmennyiség nem példa nélküli – mondja a szombathelyi észlelő. 100 évvel ezelőtt például júliusban 224 mm esett.
Fotó: A heves esőzés miatt megáradt Rinya-patak által elöntött focipálya Babócsán 2020. július 28-án. MTI/Varga György
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.