Csehországban és romániában is nőtt az infláció
Csehországban leginkább az élelmiszerek és a lakhatási kiadások drágultak, de többet kellett fizetni a szeszes italokért és a dohányárukért is, ugyanakkor olcsóbb lett a közlekedés és a távközlési szolgáltatások. Júniusban nagyon megugrottak a gyümölcsárak, 27,2 százalékkal voltak magasabbak, mint egy éve. A cukor 16 százalékkal, a liszt 13 százalékkal drágult.
Több mint 10 százalékkal került többe a disznóhús és a füstölt felvágottak, a dohány ára 12 százalékkal nőtt. A vendéglői árak júniusban 5,5 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet, a lakbérek pedig 3,1 százalékkal emelkedtek. Drágult a vízszolgáltatás is, a villanyáramért pedig 7,6 százalékkal kellett többet fizetni.
Romániában a vizsgált időszakban leginkább az élelmiszerek drágultak 5,35 százalékkal, a szolgáltatások 2,78 százalékkal kerültek többe, míg a nem élelmiszerek ára 0,7 százalékkal emelkedett.
A román központi bank május végén ismét mérsékelte 25 bázisponttal az alapkamatot, amely így a történelmi mélypontnak számító 1,75 százalékra csökkent, legutóbb 2018 elején volt ilyen alacsony az irányadó kamat. A jegybank az idén 2,8 százalékos fogyasztói árindexre számít, 2021-ben 2,5 százalékos inflációval számol.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.