Csider Sándor: Piszkos víz nem mos tisztára
Dr. Baráthné Molnár Mónika könyvtárigazgató az esemény házigazdájaként örömmel számolt be arról, hogy intézményük csatlakozott a Zöld Könyvtári Munkacsoporthoz; küldetésüknek tartják az élhetőbb világ, a fenntarthatóság megteremtését. A könyvtár és dolgozóinak hitvallását ekként jellemezte: figyelmesség, igényesség, kommunikáció.
Az új kötetet Benke Éva, Radnóti-díjas tanárnő mutatta be: „Szelíd szavak, szép versek. S észhez térítő, fejbekólintó, sűrű, tömör aforizmák. Tartalmában meglepő, formájában meghökkentő. Érzelmi hitelességében, őszinteségében megegyezik Csider Sándor korábbi alkotásaival.” (Novellákat, költeményeket folyóiratokban, antológiákban publikált a szerző; a Forrás immár az ötödik verseskötete.) A vízhez való viszonyunkkal beavatkozunk az idő végtelen voltába; idő előtt véget érthet az életünk amiatt, ahogyan a vízzel bánunk, hívta fel a figyelmünket Benke Éva. Csider Sándorral együtt az alkotások színe-javából adott ízelítőt. H. Nagy Katalin, a Weöres Sándor-díjas Mesebolt Bábszínház alapító igazgatója a Ha én forrás lennék című Csider-vers strófáit énekelte időről-időre. Mindhárman töprengésre, morfondírozásra késztettek, miközben megemelkedhetett test, szelem s lélek. „Ha víztükör lennék, soha nem hazudnék, / minden tekintetnek igazat mutatnék, / olyannak láttatnám, amilyen a lelke, / tükrömben mindenki önmagára lelne.”
Pillanatfelvétel a Kihalt táj című versből: „Műanyag palack, vergődő halak / bűzös szigetén kihal a fény, / szennyfolyó hátán, olajos kannán / semmibe vész a végső remény.” Imádság a vízért: „Vizedet ember őrizd, védjed, / ne vesszen kárba örökséged, / jusson belőle tóba, rétre, / mára, holnapra, mindörökre!”. Ízelítő az aforizmákból: „Mi lenne, ha egy varázslat folytán minden folyóba dobott szemét visszakerülne egykori gazdájához?” „Bérelt sereg védi a környezet szennyezőit.” „Piszkos víz nem mos tisztára.” „Az egész Földet természetvédelmi területté kellene nyilvánítani.” „Ültess fát, ha madárdalt szeretnél hallani!”.
Jótett erejével (részletek): „Vélt-valós igaza minden félnek lehet, / ne a fegyver döntsön érdekek felett.” „Találjuk másokban legfőbb örömünket, / azok a győztesek, kik jobban szeretnek.” „Élhetnénk összhangban tűzzel és vizekkel, / földön az emberrel, égben az Istennel.” A Templomok című versből: „Üzent a magas a lenti létnek, / híveket keresett jónak, szépnek, / békére szólított, szeretetre; / magamba néztem s fel az égre.”
Szenkovits Péter
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.