Csillagok útján a neves művészek
Hatalmas limuzin gördült be szombaton délután a Savaria Mozi mellett kialakított Csillagok útjára. Elsőként a szombathelyi születésű Kossuth- és Liszt-díjas zenész és zeneszerző, az Omega Együttes legendás billentyűse lépett a vörös szőnyegre. A Broadway sétányon olyan Szombathelyhez kötődő művészek kapnak csillagot, akik öt kategóriában alkottak maradandót. Benkő László a vasi megyeszékhelyen született.
– Mit jelent Önnek, hogy hosszú és színes pályafutásának éppen szülővárosában állítanak emléket?
– Nagyon megható ez az egész szituáció, példátlan és bizony jóleső dolog. Rengeteg emlék köt a városhoz, hiszen itt töltöttem a kisgyermekkoromat, de aztán Budapestre költöztünk, így az iskoláimat már ott végeztem. Köszönöm a városnak mindazt, amit egykor és ma is kaptam Szombathelytől.
A sétány második csillaga, a Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja, Jordán Tamás öltözékével is erősítette a hollywoodi hangulatot, ugyanis a szombathelyi színház alapító igazgatója stílusosan cowboy kalapban és kockás ingben érkezett.
– A szombathelyi színháztörténet írójaként és egyik főszereplőjeként sokat tett az asztalra. Most olyan elismerést kapott, amit nem tehet a vitrinbe.
– A művész hiú ember – mi tagadás –, nekünk minden gratuláció jólesik. Amit most, ilyen szép szertartás keretében kaptam, az örök emlék marad. A csillagok útjára kerülni hosszú távú elismerést jelent, hiszen a járókelők mindig látni fogják. A szombathelyi munkásságom egy szellemi tőke, kulturális érték és innovációs befektetés volt a részemről. Mondhatom, remek döntést hoztam, most kapom a kamatokat. A város díszpolgára lettem, itt ért utol a Nemzet Színésze cím. Nagyon sokat köszönhetek Szombathelynek, de remélem, hogy legalább annyit adtam is, mint amennyit kaptam. Lehet, hogy hamarosan befejezem az igazgatói munkát, akkor pedig multimilliomosként megyek el, ami a kultúrát és az innovációt illeti.
A magyar kulturális élet legtöbbet díjazott színművésze, Törőcsik Mari is kapott csillagot a szombathelyi Broadway-n. A Nemzet Színésze, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, háromszoros Kossuth-, kétszeres Jászai Mari- és Balázs Béla-díjas művésznő, aki szintén örökös tagja a Halhatatlanok Társulatának, egészségi állapota miatt nem tudott részt venni az ünnepségen. Így az ő elismerését személyi titkára vette át.
A sétány negyedik csillagát Horváth Soma kultúráért felelős alpolgármester avatta fel.
Művészeket elismerő csillagsétányon kapott helyet Szombathely városa...
– Van hasonló sétány a városban a Rákóczi Ferenc utcában. Nagyon örülök annak, hogy most a filmművészet terén is elindult egy ilyen kezdeményezés. Szombathelynek van filmművészeti múltja is: akár gondolok a moziban működő filmklubra, vagy az egyetem médiatanszékén folyó, a kultúra, a film szeretetére is tanító oktatásra. Bízom benne, hogy a mai négy díjazott után még sok, a városunkhoz kötődő művész kaphat itt csillagot a jövőben.
Szombathelyhez számos neves művész kötődik. Közülük minden év április 30-án, a Magyar Film Napján ketten kapnak majd csillagot. A mozi kávéházának üzemeltetője ezzel szeretné felejthetetlenné tenni azok nevét, akikre a helyiek és a nemzet is büszke lehet – mondta el lapunknak Farkas Mihály, a Broadway Cafe vezetője.
A csillagavató ünnepségen számos fellépő szórakoztatta az érdeklődőket, akik ezután ingyenesen nézhették meg a klasszikus magyar romantikus drámát, a Körhintát Törőcsik Mari főszereplésével.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.