Csődhullámtól retteg a vendéglátóipar
Az ágazatban évente 2500-3000 új vállalkozás jelenik meg, és nagyjából ugyanennyi meg is szűnik – olvasható a cikkben. A működésüket átmenetileg szüneteltető vállalkozásokról nincs adat. A vendéglátó üzletek száma a 2020. június 30-i állapot szerint 50 832 volt, amely az egy évvel korábbihoz képest már akkor is 627 üzlettel lett kevesebb. A járvány első hullámát követően az üzletek döntő többsége még működött, a tartalékoknak köszönhetően, amelyek mostanra fogytak el.
A koronavírus-járvány felmérhetetlen károkat okozott az ágazatnak, ráadásul éppen ebben a körben a legmagasabb a kis- és középvállalkozások aránya.
Nagy nevű budapesti éttermek is lehúzták tavaly a rolót, például az Olimpia. Ádám Csaba, a vendéglő séfje és tulajdonosa azt mondta, az állandó munkaerőhiány, az elmúlt két év nyitás-zárásai, a bizonytalanság vezette a döntésre, és úgy fogalmazott: feladta. Valószínűleg nemcsak az éttermet zárja be, de pályát is módosít. A Csalogány 26 is bejelentette nemrég, hogy búcsúznak.
A bulinegyedből egyetlen példa: októberben végleg bezárt a Mika, mert lejárt a bérleti szerződésük, és kétszeres összeget kértek tőlük. Az erzsébetvárosi önkormányzat nem titkolt célja az, hogy a kerületben kultúrnegyed legyen bulinegyed helyett.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.