Csökkent a Szombathelyi Törvényszéken az elhúzódó ügyek száma
„2021-ben magas szakmai színvonalú és időszerű ítélkezés zajlott a Szombathelyi Törvényszéken.” - Így értékelte a Szombathelyi Törvényszék elmúlt évi munkáját Senyei György, az Országos Bírósági Hivatal elnöke. A törvény szerint évente kell tájékoztatni a szervezet vezetőjét és a bírákat az éves működésről, ügyforgalmi és gazdálkodási helyzetről. Az egyik mérőszám az elhúzódó ügyek mennyisége. Tavaly 113 két éven túli ügy volt folyamatban.
Senyei György elmondta, ha ezt összehasonlítjuk a 2019-es számokkal, akkor a csökkenés mértéke szembetűnő, mivel akkor 214 két éven túli ügy volt folyamatban. Ha a tárgyi feltételeket vizsgálják a Szombathelyi Törvényszék vonatkozásában, előrelépések ebben is történtek 2021. évben. A beruházások összértéke meghaladta a 230 millió forintot.
A pandémia miatt felértékelődött a digitalizáció. Országosan a már meglévőkön kívül újabb 30 olyan végpontot építettek ki, amely lehetővé teszi a távmeghallgatást. A Szombathelyi Törvényszék bíróságain így már 9 tárgyalóteremben van erre lehetőség. Tavaly 1069 esetben tartottak távmeghallgatást. A bíróságokon kívüli, otthoni munkavégzés indokolttá tette az informatikai fejlesztéseket, és a képzések is az online térben történtek.
Szabó Sándor, a Szombathelyi Törvényszék elnöke hozzátette, a Petőfi Sándor utcai épületünk teljes hőtechnikai fejlesztése, új külső burkolatának a változása megtörtént, valamint olyan IP-telefonrendszer, illetve napelemes rendszer került kialakításra, amely már a XXI. századnak megfelelő.
A Szombathelyi Törvényszék bíróságaira tavaly összességében 1,3 %-kal több ügy érkezett az előző évinél, a peres ügyek esetében még nagyobb, 3,5 %-os volt az emelkedés.
„A növekedés elsősorban a büntető ügyek tekintetében történt, ugyanis a nem peres ügyekben a pandémia miatt papíros elbírálás alá kerülnek, tárgyalásos ügyekből kevesebb történt, viszont a nem peres ügyekben jelentős változások voltak, a polgári ügyszakban minimális csökkenés volt tapasztalható, de ott is a nem peres eljárásokban jelentős növekedések történtek” – mondta Szabó Sándor.
Az ügyek civilisztika és büntető szakban 94,5, valamint 85,7 %-ban első fokon jogerősen befejeződnek, mindkettő esetében nőtt másodfokon a helybenhagyási arány. A tájékoztatón elhangzott, cél továbbra is a magas színvonalú ítélkezésen túl az időszerűségi mutatók folyamatos javítása.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.