Csütörtökön és pénteken lesz szúnyogirtás Vasban, Szombathelyen is
A csapadékos időjárás és az árhullámok miatt sok helyen maradt hátra pangó víz, ami kedvezett a szúnyogok fejlődésének: elszaporodtak a vérszívók. Sok a lakossági panasz, be kell avatkozni: az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság 85 vasi településen végez gyérítést ezen a héten csütörtökön és pénteken.
Dóka Imre, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság helyettes szóvivője elmondta, hogy több mint tízezer hektáron gyérítik majd földi kémiai eljárással a szúnyogokat a szakemberek. A katasztrófavédelem által koordinált gyérítés azokra a területekre terjed ki, ahol legnagyobb a szúnyogártalom. A lárvák ellen biológiai gyérítést alkalmaznak az ártereken, vizes élőhelyeken, a kifejlett szúnyogok ellen a lakott területeken belül az éjszakai órákban végzik a szakemberek, platóra szerelt permetező berendezéssel történik.
Csütörtökön Szombathelyen is permetez a katasztrófavédelem. A központi gyérítés mellett az önkormányzatoknak lehetőségük van rá, hogy maguk is végeztessenek szúnyogirtást - saját költségen. A Szentivánéji Vigasságokat megelőzően ez meg is történt a város több pontján.
Horváth Soma alpolgármester hozzátette, természetesen a nyár folyamán, ha nincs lehetősége a katasztrófavédelemnek, akkor fognak - ha ez fontos és szükséges - szúnyogirtást végezni.
Az alkalmazott hatóanyag az érzékenyebb rovarokat pusztítja, emberre, melegvérű állatokra nem veszélyes, néhány óra alatt lebomlik. A szabadban tárolt játékokat, ruhaneműket, élelmiszereket érdemes begyűjteni, letakarni, az ablakokat zárva tartani.
A Rába- és a Pinka-mentén élők közül sokan hiányolják a légi permetezést, erre azonban csak rendkívüli esetben van mód. Dóka Imre hozzáfűzte, a kémiai módszerrel már csak földi úton lehet kijuttatni a hatóanyagot. Ugyanakkor egyedi eljárással - volt már erre példa az elmúlt években - az országos tiszti főorvos külön engedélye alapján a gyérítésre van lehetőség, egészségügyi szempontból kockázatos részeken jelenthet megoldást, de alapvetően csak földi eljárással lehet kijuttatni a hatóanyagot.
Ha a betervezett időpontban viharos szél és felhőszakadás akadályozza a munkát, a következő két napon pótolják az irtást. A katasztrófavédelem honlapján hétről hétre nyomon lehet követni, éppen hol végeznek szúnyoggyérítést. A szakemberek figyelik azt is, hatékony volt-e a kezelés, és ha kell, megismétlik azt. A lakosság is sokat tehet a szúnyogártalom csökkentése érdekében: a pangó vizeket meg kell szüntetni, a búvóhelyként szolgáló növényzetet visszavágni, a magas füvet lenyírni.
Forrás: SZTV
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.