Danka Lajos: megmutatjuk a harmadik utat
– Az utóbbi időben nem volt a szombathelyi közélet aktív részese. Naprakésznek érzi magát?
– A MÁV területi igazgatójaként kapcsolatot tartottam a mindenkori városvezetéssel, kikérték a tanácsomat vasútfejlesztési, gazdasági, közlekedési kérdésekben. Tagja voltam a HVSE konszolidációját végrehajtó 2006-os elnökségnek. Az egyesületet 70 millió forintos tartozással vettük át, és ugyanennyi tartalékkal adtuk tovább a következő vezetésnek. Elnöke vagyok a Polgármesterek Vas Megyéért Egyesületnek. A Vitézi Rend Vas vármegyei székkapitányaként részt veszek a szombathelyi rendezvényeken. Figyelemmel kísérem tehát a közéleti-politikai történéseket.
– Igent mondott a Mi Hazánk felkérésére. Miért?
– Az ember egy értékrend szerint él. Az én esetemben ez a mai napig a kisgazdapárt jelmondata: „Isten, haza, család”. Amikor a Mi Hazánk Mozgalom megkeresett, nem volt kérdés, hogy vállalom a polgármester- és képviselő-jelöltséget, hiszen nagyon hasonló az értékrendünk. Tősgyökeres szombathelyi vagyok, a Szent Flórián körút–Rákóczi Ferenc utca sarkán születtem egy villában, és itt is nőttem fel.
– Ismerjük, hogy országosan mit képvisel a mozgalom. És Szombathelyen?
– Itt is a harmadik utat szeretnénk megmutatni az embereknek. Kilencpontos programot fogalmaztunk meg. Szerintünk városfejlesztés nem képzelhető el megfelelő színvonalú városüzemeltetés nélkül, ezt kell erősíteni. Több pénzt kell költeni köztisztaságra, parkosításra, fásításra. A gazdaság valamennyi szereplőjét be kell vonni a gazdaságfejlesztésbe, támogatni kell a vállalkozásokat, és az agglomerációt egységben szükséges kezelni a vármegyeszékhellyel. Elengedhetetlen egy városi közlekedési koncepció kidolgozása, a körgyűrű hiányzó elemeinek és a multimodális közlekedési központnak a megépítése, valamint az M86-os gyorsforgalmi út ingyenessé tétele a vépi lehajtóig. Célunk a tanárképzés és a kutatás-fejlesztés erősítése, a felsőcsatári gyermeküdülő megmentése. Az egészségügy területén a háziorvosok elérhetőségének javítását és a MÁV rendelő támogatását tartjuk elsődlegesnek. Szombathely jövője a turizmus. Szükség lenne szállodára, a Romkert fejlesztésére, kulturális értékeink hatékonyabb kiaknázására, valamint egy kerékpárútra Bük felé. A Zanati úti hajléktalanszálló elköltöztetése, a térfigyelő kamerarendszer bővítése, a bölcsődei és az idősellátásban a férőhelyek számának növelése fontos törekvésünk. Az élsport mellett támogatni kell a tömegsportot, és elengedhetetlen a Haladás helyzetének rendezése. Továbbá egy méltó nemzeti emlékhelyet szeretnénk kialakítani, ami a rendszerváltás óta nem történt meg.
– Mit lát a legfőbb problémának a városban?
– Szombathely sajnos már a rendszerváltás előtt elvesztette a jelentőségét, és a helyzet azóta sem javult. A mindenkori vezetők nem tudták erősíteni a város pozícióját. Pedig régiós központnak kellene már lennie, és rég vissza kellett volna nyernie a „Nyugat Királynője” címet. Hibának tartom, hogy a környékbeli településekkel nincs jó kapcsolat, pedig ez az egész város karakterét meghatározza. Vallom továbbá, hogy a helyi ügyekbe nem szabad országos politikát keverni. Sokszor látom, hogy a közgyűlésben most ez van. És éppúgy nem tartom helyesnek azt sem, hogy a nemzeti ünnepeket külön tartja a városvezetés és az ellenzék.
– Mind a 12 szombathelyi választókörzetben indítanak jelöltet. Van-e közéleti múltjuk?
– Van, aki rendelkezik politikai tapasztalattal, mások még nem, de megvan a fiatalos lendületük és tenni akarásuk. Igyekeztünk olyan jelölteket keresni, akik közel állnak a politikai-erkölcsi felfogásunkhoz. Mindegyikük jobboldali érzelmű. A másik szempont az volt, hogy ismertséggel rendelkezzenek a lakosság körében.
– Szombathelyen rend szerint a bal- és a jobboldali jelölt szoros csatája a polgármester-választás, amibe a kis pártok és civil szervezetek csak kevéssé képesek beleszólni. Milyen esélyeket lát?
– Szombathely hagyományosan jobboldali város. Baloldali jelölt csak akkor tud nyerni, ha a jobboldali jelöltről nem hiszi el a lakosság, hogy képes várost vezetni. Ideje volna, hogy olyan polgármester irányítsa Szombathelyt, aki nem filozófus, hanem mérnök aggyal gondolkodik. Ezért vállaltam el a jelöltséget. Nem az a kérdés, hogy szerzünk-e mandátumot, hanem hogy mennyit.
– A Mi Hazánk kompenzációs listájának élén áll. Ha lehetőséget kap rá, beül a közgyűlésbe?
– Tervezem, igen. Hajlandóak vagyunk együttműködni olyan szervezetekkel, amelyek a város érdekében kívánnak cselekedni. Akkor járnak jól a választók, ha nem a pártállás határozza meg a döntésüket. Alkalmas vezetőt kell választani, ez a lényeg.
Krizsán Zsuzsanna
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.