Dési iskola: Felvidéki barangolás a Határtalanul program keretében
Ez olvasható az oldalon: "Az első nap a kora reggeli órákban indult a csapat Deákiba, mely a magyar művelődéstörténet egyik legfontosabb emlékhelye. A román kori, egykori bencés kolostorhoz tartozó templomnál Hajdú Ferencné, Irénke néni fogadta a csoportot. A nyugalmazott tanítónő a térség számos diákját vezette be a tudományok rejtelmeibe, nyugalmazását követően pedig a helyi kulturális örökség elkötelezett őrzőjeként mutatja be a település nevezetességét a látogatóknak. Helyi, ismert és köztiszteletben álló emberként hosszasan mesélt nemcsak a térségről, Pray Györgyről, az ódon falak között egykor fellehető, a bencés káptalaniskolák számára egyfajta tankönyvként szolgáló, a Halotti Beszéd és könyörgés néven ismert, első összefüggő magyar nyelvű szövegemlékünket is tartalmazó kódexről, de a kolostor falai közötti egykori szerzetesi létről, a templom csodás freskóiról. Mindezek után külön öröm volt a csoport számára, hogy e település lesz „bázisunk” a következő négy napban. A szállás elfoglalás után Kodály Zoltán gyermekkorának helyszíne Galánta felé vettük az irányt, ahol a gyerekek és pedagógusok a Kodály Zoltán Alapiskola szellemiségével ismerkedtek. Tanulóink érdeklődését leginkább az értékelés fordított rendszere keltette fel. Ezt követően Dévénybe vezetett a csoport útja, ahol sajnálatos módon érkezésünk napján konferenciát tartottak, így a várat ezúttal nem tudtuk bevenni, csak kívülről megcsodálni. Mindezért kárpótolt bennünket a Pozsonyi Vár, amelyet a Duna fölé építettek, a Római Birodalom határvédője volt az I. századtól az V. századig. A IX. századtól kezdve számtalanszor átépítették, legutoljára 1953 és 1962 között. Sétát tettünk a varázslatos belvárosban, majd fáradtan tértünk haza szálláshelyünkre.
Másnap reggeli után Bajmócra utaztunk, Közép-Európa egyik legszebb és legjobban megőrzött várkastélyát tekintettük meg. A kastély gazdagon berendezett termei, pompás kertje, kriptája, az alatta elterülő cseppkőbarlang megtekintése remek emlék marad a csoport számára. Rövid bazársori nézelődés után aztán az UNESCO Világörökség részéhez tartozó Selmecbánya központját fedeztük fel, a bányászatról és a város történetéről gazdagodhattunk számos információval. Következő megállónk Garamszentbenedek, a bencések legendás hírű vártemploma és kolostora volt, itt harangszó közepette csodálhattuk a legendás szárnyas oltárt, majd Nagyszombaton át érkeztünk szálláshelyünkre, ahol ismét meleg vacsorával vártak bennünket. Harmadik napon Trencsén várának bevételével indult a program, itt a legbátrabbak a fellegvárba is felmerészkedtek, rövid városnézés és szabad program után a közeli Trencséntornyos felé vettük az irányt, ahol a szabadságharc kimenetele szempontjából döntő fontosságú, II. Rákóczi Ferenc és Sigbert Heister generális csapatai között lezajlott, trencséni csata helyszínét és emlékművet tekintette meg a csapat. Délután Beckó várának romjaihoz túráztunk, mely a Felvidék egyik legszebb fekvésű, gótikus-reneszánsz váremléke, a várdomb megmászása után jóleső fáradsággal költöttük el vacsoránkat, majd egy helyi gazdálkodót kerestünk fel. Cserge Balázs mezőgazdasági vállalkozása termeléssel és szolgáltatással egyaránt foglalkozik, ötven hektáros területen saját termelést folytat, további 2000 hektáron pedig bérmunkát végez.
Csoportunk megismerkedhetett a fiatal vállalkozó gépparkjával, elbeszéléséből megismerhette a Mátyusföld adta mezőgazdasági lehetőségeket és a munka szépségeit, nehézségeit, buktatóit is. Háromgyermekes családapaként nagy szeretettel és hozzáértéssel kalauzolta gyerekcsoportunkat. Utolsó felvidéki napunkon zuhogó esőben vettünk búcsút Deákitól, programunk szitáló esőben Zólyom várában folytatódott, ahol a város nemes szülöttének, Balassi Bálintnak az emléktábláját is megtekintettük, majd Károly Róbert szabad királyi városában Körmöcbányán megismerkedhetünk a csengő ezüst és arany pénz verésének történetével és a Vörös toronnyal. A pénzverde programja, mintegy a múlt és a jelen összekacsolása, méltó zárása volt különleges felvidéki időutazásunknak."
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.