Diákpolgármester: új helyzet, új kihívások
A fiataloknak nem kell bemutatni a város új diákpolgármesterét, hiszen az elmúlt években is aktívan részt vett a közösségi programok szervezésében. Krisztina 17 éves, és a Pécsi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Egészségügyi Technikum és Szakképző Iskola 11. évfolyamos tanulója. Elárulta, hogy ötéves kora óta mentőtisztnek készül. Szeret segíteni másokon, önmagát csapatjátékosnak tartja, és a krízishelyzetekben is feltalálja magát. 2019-ben került be a városi diákönkormányzatba, egy összetartó csapat tagja lett.
– Nem volt ismeretlen számomra a terep, hiszen tavaly is indultam a választáson – mondja a fiatal lány–, akkor diák-alpolgármester lettem. – A legtöbb tervünk tavaly az egészséges, korlátozásoktól mentes világra, találkozásokra épült, ezt azonban a koronavírus felülírta. Minden online térbe került, azonban a virtuális világ a baráti kapcsolatokra és a közösségi programokra rányomta a bélyegét. Nem lesz könnyű mindezt újraéleszteni, de kellő elszántsággal és lelkesedéssel biztos vagyok benne, hogy menni fog. Éppen ezért idén újra megmérettettem magam a választáson és bíztam abban, hogy a többiek ismét bizalmat szavaznak nekem. Örültem, hogy ez így történt.
Krisztinának rengeteg újító ötlete van, amit szeretne megvalósítani, ha a koronavírus is engedi. „Guruló kosárlabda” néven új rendezvényt honosítana meg mozgáskorlátozott diáktársainak és szeretne egy jótékonysági bált is szervezni, a bevétel pedig beteg gyermekekhez kerülne.
– Szeretném, ha az általános és középiskolások jobban megismernék egymást, jó lenne, ha nem lennének félelmek és előítéletek – folytatja a diákpolgármester. – Olyan diákönkormányzatot szeretnék, ahol mindenki véleménye egyformán számít, és bárki fordulhat a másikhoz segítségért. Úgy látom, hogy az általános iskolások kiszorulnak a diákönkormányzatból, ezen mindenképpen változtatunk a jövőben. A munkát már el is kezdtük, csak rajtunk múlik, hogy ez megvalósulhasson. Nem szeretnénk ugyanabba a hibába esni, mint tavaly, ezért készülünk olyan forgatókönyvvel is, hogy ismét online keretek közé szorulunk a járvány miatt. Havi online műsortervet dolgozunk ki, az előadásokon megszólalhatnának a diákönkormányzat korábbi vezetői, s interaktív résszel is készülünk.
Ha a járványhelyzet engedi, szeretnék a következő tanévben újra megrendezni a városi gólyaavatót. Az ötletelést már elkezdték, Krisztina pár kulisszatitkot is elárult a jubiláló rendezvényről: mivel idén elmaradt a 9. évfolyamosok köszöntése és avatása, jövőre szeretnék, ha ők is részt vennének az avatón, így minden iskolából két évfolyamot várnak majd.
Ilyesfajta rendezvényekre egyelőre azonban nincs lehetőségük, ezért továbbra is marad az online munka és kapcsolattartás.
Gaspari Dóra: útjára indulhat a Veled tanulok program
A Brenner gimnázium 10. osztályos tanulóját, Gaspari Dórát választották Szombathely középiskolai diák-alpolgármesterévé.
– Egy ilyen év után úgy gondolom, nem lesz könnyű feladatunk, de bízunk benne, hogy ismét lehetnek majd személyes találkozások, sportos és kulturális programok – teszi hozzá. – Persze készülünk arra a helyzetre is, ha mégsem. Diák-alpolgármesterként szeretnék megvalósítani egy egyetemi felkészítő programot az ELTE közreműködésével, hogy segítséget nyújtsunk a felsőoktatásba készülő fiataloknak. Karácsony előtt pedig adománygyűjtést szerveznénk, élelmiszerrel és ruhával segítve a rászoruló családokat. Útjára indítanám a Veled tanulok programot is, középiskolás diákok korrepetálnának ingyen általános iskolásokat. Ez, amellett, hogy nagy segítséget jelenthet a családoknak, a középiskolásoknak is jó lenne, hiszen a közösségi munka óráiba is beleszámíthatna.
Pataki Gergely: a jövőben nagy hangsúlyt fektetnek a jótékonykodásra
Pataki Gergelyt, a Szombathelyi Neumann János Általános iskola 13 éves tanulóját választották általános iskolai diák-alpolgármesterré. Elárulta, számára nem is volt kérdés, hogy megméretteti-e magát, régóta követi a diákönkormányzat munkáját. Programjában kiemelkedő helyen szerepel az első jótékonysági bál megszervezése, melyen bárki részt vehet majd és a befolyt összeget jótékony célra fordítják. Emellett szeretne iskolaújságot is indítani, havonta jelenne meg digitális formában, és diákságot érintő cikkeket kínálna a fiatal olvasóknak. A tervek között szerepel egy weboldal elindítása is, mely helyi hírekkel, iskolai eseményekkel foglalkozna.
Gergely kiemelte, fontosnak tartja a csapatépítő rendezvényeket, illetve a szórakoztató programokat, ezekre most nagy szükség lenne. Úgy véli, a legfontosabb, hogy a fiatalok érdeklődését a saját korosztályuknak szóló programokkal kell felkelteni.
Fotó: Bonyhádi Zoltán/szombathely.hu
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.