Döcögnek az EU-s BREXIT-tárgyalások
Az Egyesült Királyság január 31-én lépett ki az Európai Unióból. Ezt követően a felek együttműködése az előzetesen rögzített átmeneti időszakba lépett. Célja, hogy időt biztosítson a brit kormánynak és az uniónak a megállapodásra a jövőbeni kétoldalú kapcsolatrendszer szabályairól.
Barnier a tárgyalások májusi fordulóját követően tartott sajtótájékoztatóján azt mondta: néhány szerény, mégis fontos és szimbolikus részlettől eltekintve, amelyek nem álltak a tárgyalások középpontjában, nem történt semmiféle kézzelfogható előrelépés a kulcsfontosságú kérdéseket illetően. Az Egyesült Királyság bizonyos alapvető kérdésekkel továbbra sem akart komolyan foglalkozni - mondta.
Emlékeztetett arra, hogy az uniós tagországok vezetői által október végén elfogadott, a brit EU-tagság rendezett megszűnését (Brexit) biztosító megállapodás ambiciózus szabadkereskedelmi egyezményt vázol fel a jövőre nézve, zérókulcsos vámokkal és kvóták nélkül, egyenlő versenyfeltételekkel. Ez utóbbi téren megrekedtek a tárgyalások - tájékoztatott.
Az Európai Unió nem zárja le a Londonnal tervezett kereskedelmi megállapodást anélkül, hogy ne garantálna egyenlő feltételeket a tisztességes versenyre vonatkozóan. De nem lesz megállapodás anélkül sem, hogy ne kerülne sor megnyugtató, átfogó halászati politika kialakítására - emelte ki.
Kijelentette, London nem válogathat kedvére az egységes piac legvonzóbb elemei között kötelezettségek teljesítése nélkül. Ha előrelépést szeretne e téren, a realitás talaján kell állnia - mondta a főtárgyaló.
"Nem fogjuk elárulni az értékeinket a brit gazdaság előnyére. Nem hagyjuk, hogy egy unión kívüli ország kívánságai szerint alakítsuk az egységes piacunkhoz való hozzáférés feltételeit" - fogalmazott.
Véleménye szerint egyelőre nincs ok optimizmusra az előremenetelt illetően. Azt mondta, a tárgyalások következő fordulójának új dinamikát kell hoznia a patthelyzet elkerülése érdekében. Még elérhető a megállapodás, az EU ugyanakkor készül arra az eshetőségre is, hogy a határidőig nem születik megegyezés minden kérdésben - tette hozzá Barnier.
David Frost, a szigetország delegációjának vezetője szerint azonban a haladás fő akadálya az, hogy az EU olyan "újszerű és kiegyensúlyozatlan" javaslatokhoz ragaszkodik, amelyek az uniós jog- vagy szabványrendszerhez kötnék az Egyesült Királyságot, a szabadkereskedelmi megállapodások történetében példátlan módon. "Amint az EU belátja, hogy ezen az alapon nem jutunk megállapodásra, lehetővé válik az előrelépés" - tette hozzá a brit főtárgyaló.
Frost szerint voltak hasznos egyeztetések például a halászati szabályozásról, az EU azonban továbbra is olyan halászati megállapodáshoz ragaszkodik, és oly módon kíván hozzáférést a brit területi vizekhez, amely nem összeegyeztethető az Egyesült Királyság tengerekkel körülvett független országként betöltendő jövőbeni státusával.
Ha nem körvonalazódna megállapodás, Londonnak júniusig van ideje, hogy kérje a decemberben lejáró átmeneti időszak meghosszabbítását. A brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszerét rögzítő megállapodásban szerepel egy olyan záradék, amely kölcsönös szándék esetén lehetővé teszi az átmeneti időszak meghosszabbítását kétszer egy-egy évre.
Az időszak alatt megállapodásra kell jutni a jövőbeni kapcsolatokat illetően olyan ügyekben, mint a kereskedelem szabályozása (a két fél közötti szabadkereskedelem), a büntetőügyekben folytatott igazságügyi együttműködés, az adatvédelem, a gyógyszerekkel kapcsolatos szabályozási kérdések, a repülésbiztonság, a közúti árufuvarozás, a védelem- és biztonságpolitika vagy egyes halászati kérdések.
A következő tárgyalási fordulóra június elején kerül sor. (MTI)
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.