Dr. Horváth Attila: Mosolyogva beszélek a körzetemről
– Hogyan értékeli a ciklusból eddig eltelt bő négy évet?
– Amikor elnyertem a megtisztelő feladatot, hogy alpolgármester lehetek a szülővárosomban, tudtam, hogy ez óriási felelősséggel jár. Azóta jött covid, energiaválság, kormányzati elvonások, az APTIV elvitte az adóbevételeink egy részét. A ciklusokat a nehézségek tükrében, minden körülményt figyelembe véve kell értékelni. Azt gondolom, nincs szégyenkeznivalónk.
– Milyen fejlesztéseket sikerült megvalósítani az oladi városrészen?
– 2019-ben a Kassák Lajos utca Dolgozók útja felőli szakasza, majd a kis TESCO ésa benzinkút közötti rész és a Faludi utca egy rosszabb szakasza újult meg. Nagy vállalásom volt a Kodály Zoltán utca. Először reménytelennek tűnt, hogy év végéig megvalósuljon a burkolatfelújítás, mégis sikerült. Büszke vagyok a kollégáimra, mert példa nélküli, hogy egy projekt maradványösszegéből még három utcát sikerült felújítani. Ezek egyike volt a Kodály. Lett egy szép játszóterünk, amit a kicsik és a nagyobb gyerekek is használhatnak. Sokat javult a fűnyírás és a köztisztaság. Tökéletesség nincs, de tökéletességre törekvés igen, és ez a lényeg. A legnagyobb probléma a parkolás: kevés a hely, sok az autó. Várjuk, hogy a kormány végre megegyezzen az unióval, és megnyíljanak a TOP Plusz pályázati ablakok. 1,5 milliárd forint értékben tervezünk parkolófelújítást- és építést. Akár már holnap tudnánk kezdeni, ha rendelkezésre állnának a források.
– A lakótelepi körzetek híresek az összetartó közösségről. Így van ez Oladon is?
– Valaki egyszer azt mondta nekem, hogy amikor a körzetemről beszélek, mindig mosolygok, és ez így is van. Nagy szeretetet érzek Olad és a közösség iránt. Öröm a pozitív visszajelzés, és értem a kritikát is, mert jogos elvárásokat fogalmaznak meg. Figyelünk egymásra, egyre több önszerveződő dolog indul el. Büszke vagyok a népes nyugdíjasklubunkra. A postabezárás fájdalmas volt, önkéntesek csinálták, amíg bírták. Most próbálkozunk, hogy vállalkozó vegye át. 2014 óta feleségemmel közösen dolgozom, ő üzemelteti az Olad, a mi otthonunk közösségi oldalt, ami szinte közszolgáltatássá vált.
– Milyen fejlesztési tervei vannak a jövőre nézve?
– A Nagy László utcát, valamint a Dolgozók útja és a Kodály Zoltán u. 4. közötti szakaszt szívesen felújíttatnám. Egy parkolót aszfaltozni kellene, a bekerített játszótér mellett jó volna 65–70 parkolóhelyet kialakítani, és a játszótérre is ráférne egy ráncfelvarrás. Megváltozik a körzet határvonala, Olad falu egy része, és
az Angolkert is ide kerül. Az ott élőkkel és az ottani problémákkal még ismerkednem kell, de tudom, hogy van három rossz állapotú utca. Szeretném, ha legalább az egyik meg újulna a következő ciklusban.
– Hogy látja a választási esélyeit?
– Nyugodt a lelkiismeretem. Sok mindent sikerült megvalósítani a körzetben. Az első győzelmemnél 700-an szavaztak rám, az előző választáson 1300-an, és hiszek abban, hogy továbbra is legalább ennyien gondolják azt, hogy érdemes megtisztelniük a bizalmukkal. Összvárosi szinten azt látom, hogy a polgármesterünk jó munkát végez, és remek csa patunk van. Június 9-én éjszaka majd kiderül, mit gondolnak az emberek.
Dr. Horváth Attila az SZTV Fogadóóra című műsorában Fotó: SZTV
– Költségvetésért felelős alpolgármesterként mit lát, mennyire stabil a város büdzséje?
– Az állam kevesebb pénzt ad a kötelező feladatokra, és elvesz a saját bevételeinkből: 2019-ben 800 millió forint volt a szolidaritási adó, jövőre 3,5 milliárd lesz. A gépjárműadó 300 millió mínuszt jelent évente. Így nehéz csodát tenni, ennek ellenére büszkék lehetünk az elvégzett munkára. A város működőképes, az alapszolgáltatások megmaradtak, és még fejleszteni is tudtunk. A költségvetés stabil, ebben nagy szerepe van a tavalyi takarékossági csomagnak, a cégeink, intézményeink tudatos gazdálkodásának. Bárki nyeri a választást, jól működő intézményi, céges és önkormányzati rendszert örököl. Szombathely még jó helyzetben van, de ránk is igaz, hogy három kihívásnak kell megfelelni: nincs a városoknak tartaléka; az önkormányzati cégek alulfinanszírozottak; a közszolgáltatók képtelenek fejleszteni az infrastruktúrájukat. Ha nem történik kormányzati szemléletváltás, baj lesz.
– Sikerült megszerezni a söptei iparterületet. Milyen távlatokat nyit ez Szombathely számára?
– Két telket értékesítettünk, most a közműés útépítés folyik. A helyi cégeket kívánjuk helyzetbe hozni. A másik terület, ami még Söptéhez tartozik és később a miénk lesz, egy nagyobb befektetőt is ki tud szolgálni. Álláspontunk egyértelmű: Szombathelyen nem az akkumulátorgyárak jelentik a jövőt. Bármilyen nagyobb befektető érkezik, a lakosság megkérdezése nélkül nem hozunk döntést.
Krizsán Zsuzsanna
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.