Egészségben a jövő – II. Szombathely2030 Konferencia és Startup verseny
Dr. Nemény András, Szombathely MJV polgármestere nyitotta meg az Egészségben a jövő konferenciát, a Budapest Design Hét vidéki rendezvényeként, az AGORA nagytermében. Feltehetjük a kérdést, mi szükség van egy ilyen programra energiaválság idején, mikor minden szektor a túlélésre játszik – kezdte beszédét Nemény András, aki szerint éppen emiatt távolabbról kell rátekinteni a helyzetünkre, hiszen ez a távolság új látásmódot, egyben a kivezető utat is jelenti. Az egészségipar fejlesztése Szombathelyen és körzetében kiemelten fontos, a jövő enélkül nem képzelhető el. Az irány az egészségtudatos élet, a cél, hogy az élettartam nőjön, a város létszáma ne csökkenjen: hogy itt alapítsanak családot, akik a jövőben hisznek.
A program első részében az egészségipar várható helyzetéről hallhatott előadásokat a közönség, Szombathely, Vas megye perspektívájából. Dr. Rab Árpád jövőkutató, Pályi Zoltán, az Egis Gyógyszergyár Zrt. digitalizációs technológiai center vezetője, Faragó Gábor, az Aladdin Medical Kft. ügyvezető igazgatója és Papp István, a Sensomoniq Technologies Kft. ügyvezető igazgatója előadását hallgattuk meg. Ezt követően a tématerületen már sikereket elért vállalkozások bemutatására került sor. Dorogi Gábor a CEO – Centipede Labs, Bakó Balázs projekt portfólió menedzser a Szintézis-NET Kft.képviseletében, valamint Antalffy Thomas, a Smart Respiratory Kft. alapítója beszélt arról, hogyan vigyük sikerre vállalkozói ötletünket.
A program legizgalmasabb része a város történetének első startup vállakozói ötletversenye volt, hiszen a rendezvény fő célja – amellett, hogy felhívja a társadalom szélesebb rétegeinek figyelmét az egészségipar fontosságára –, hogy új vállalkozói ötleteket karoljon fel és támogasson az egészségiparban.
A startup versenyre szeptember végéig lehetett jelentkezni olyan induló vállalkozásoknak, egyetemi csapatoknak, illetve magánembereknek, akik az egészségipar, egészségügy területein innovatív ötlettel vagy megoldással rendelkeznek, amely válaszként szolgálhat egy meglévő problémára, előrelépést jelent egy korábbi technológiához képest, vagy valamilyen módon képes hozzájárulni az iparág fejlődéséhez. Az idei startup verseny első helyezettje a Dimedser csapat lett az okos gyógyszeradagoló ötletével; a második helyezést a H3spways szerezte meg a betegadatok rözgítése és továbbítása innovációval; a harmadik a prosztatarák új diagnosztikai megoldásával az iPASy csapat lett.
A rendezvény zárásaként a résztvevők az egészségipari témában megjelenő helyi és országos jelentőségű kiállítók standjait tekintették meg.
Fotó: Bonyhádi Zoltán
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.