km/óra
  2025.01.08., szerda  •  Gyöngyvér napja
Egy emlékezetes tél: napokig tartó havazás, hófúvás és szibériai hideg 1987 januárjában

Egy emlékezetes tél: napokig tartó havazás, hófúvás és szibériai hideg 1987 januárjában

20-40 centi hó, szélviharok, mínuszok és úttorlaszok: ilyen volt 1987 januárja. Az idokep.hu írása segítségével megidéztük a több mint 30 év ezelőtti, emlékezetes telet.

Az idokep.hu írása az akkori időjárási helyzetet is összefoglalja:


1987. elején is felhalmozódtak térségünk fölött a sarkvidékről érkező, hideg légtömegek. Észak-Európában, a Skandináv államokban évszázados hidegrekordok dőltek meg. A hideg levegő egy gyengébb hulláma már január 8-án megközelítette a Kárpátok koszorúját, ám a hegyvonulat átmenetileg lelassította annak mozgását.
 

Közben középpontjával a Genovai-öböl felett egy nagy kiterjedésű ciklon helyezkedett el, melynek előoldalán dél-délkelet felől enyhe, nagy nedvességtartalmú levegő áramlott a Kárpát-medence fölé, s e kétfajta légtömeg keveredése éppen hazánk fölött zajlott le.


1987. január 10-én este már szinte az egész országra kiterjedt a havazás, és ez megszakítás nélkül folytatódott is 36-48 órán keresztül.


Az észak-északnyugat felől beözönlő hideg és a dél-délkelet felől beáramló enyhe levegő keveredése január 11-én gyakorlatilag egy önálló kis ciklont hozott létre. A hideg levegő betörését heves szélviharok kísérték, a széllökések sebessége átlagosan 60-80 km/h-s volt, ám a Kisalföldön 100 km/h-t meghaladó lökéseket is mértek. A szél országszerte nagy hóakadályokat épített, illetve erős hófúvások nehezítették a közlekedést.


Január 12-én reggelre az ország túlnyomó részét már 20-40 cm-es, a magasabban fekvő területeket még ennél is vastagabb hótakaró borította. A Kárpát-medence felett átmenetileg egy gyenge magasnyomású képződmény alakult ki, de ezt újból ciklontevékenység követte: az újabb havazásos időszakban ismét megerősödött a légmozgás, mely megint hófúvásokat eredményezett.


 



A több napos, országos havazást követeően 1987. január 16-án reggel a hegyvidékeken 50-77 cm közötti, míg a síkvidékeken átlagosan 20 és 50 cm közötti hótakarót mértek.
 

Még egy dolog miatt emlékezetes lehet számunkra ez a néhány nap: január 12-én és 13-án ugyanis mind minimum, mind maximum hőmérsékletekben évszázados rekordok dőltek meg. Budapesten például kora délutánra is csak -16.7 fokig emelkedett a hőmérők higanyszála.


Még több kép itt látható.



Borítókép: Budapest, 1987. január 15. Gyalogosok a Ferenc körúton egy gyalogátkelőn, embermagasságig érő hótorlaszok között kelnek át a körúton. Fotó: Pintér Márta, MTI

Savaria Fórum 33. évfolyam 45. szám - 2024.12.20.
Savaria Fórum 33. évfolyam 45. szám - 2024.12.20.
tematikus oldalak