Egy hónap alatt annyi embercsempész bukott le a megyében, mint máskor egy évben
Január közepén egy lövöldöző embercsempész borzolta a kedélyeket Szentpéterfán. A 12 migránst szállító autó nem állt meg a határellenőrzésnél, az osztrák katonának félre kellett előle ugrania, végül letért az útról és a sofőr visszafutott Magyarországra, az egykori laktanyába. Drónnal és kutyával keresték. Két nappal később Körmendnél fogták el a gyanúsítottat.
Január végén Szombathelyen cseh rendszámú autóval egy ukrán férfi akarta elkerülni a rendőri ellenőrzést, végül a Saághy utcában egy ház kerítésének ütközött. Kiderült, hét szír állampolgár ült az ötszemélyes autóban. Idén már szinte rendszeresek a migránsok elfogásáról szóló hivatalos közlemények.
Vassné Szele Adrienn, a Vas Megyei Főügyészség szóvivője az SZTV érdeklődésére elmondta, hogy az elkövetők általában román, szerb, magyar állampolgárok, de vannak a nyugati országok állampolgárai közül is elkövetők, de pl. fülöp-szigeteki is volt. A csempészett személyek leggyakrabban magukat szír állampolgárnak valló személyek, nekik nincsenek személyi okmányaik, tehát nem mindig sikerül ezt ellenőrizni, hogy valóban azok-e, akinek mondják magukat.
2020-ban 8, tavaly 40, idén eddig pedig annyi embercsempészt fogtak el Vas megyében, mint tavaly előtt egész évben. Embercsempész az, aki a jogszabályok megszegésével nyújt segítséget valakinek a határ átlépéséhez. Az ügyészség tapasztalata szerint általában menekülttáborokban toborozzák ügyfeleiket. A tarifa személyenként néhány száz eurótól több ezer euróig is terjed. A vagyoni haszonszerzés súlyosbítja a büntetés tételét, ahogy a személyek száma is. Volt, aki csak a rokonát akarta átcsempészni, de volt olyan is, hogy 32 illegális utasa volt a fuvarozónak.
Vassné Szele Adrienn hozzátette, hogy nagyon sokszor személyautóban jóval több személyt visznek, mint amennyit bele lehetne ültetni, ilyenkor a csempészett személyeknek egy része a csomagtartóba bújik el. De van egy olyan minősítő körülmény is, hogy a csempészett személy sanyargatása, ez jóval súlyosabbnak minősül. Ilyen esetekben vizsgálják, hogy ez a minősítő körülmény megvalósul-e.
Az embercsempészek használtak már buszt, luxusautót, sőt mentőautót is. A Saághy utcában kerítésnek csapódó gépjármű csomagtartójában például két személyt találtak a rendőrök.
Fotó: archív/Tánczos Mihály/112Press
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.