Életöröm program a Johanneumban
A hír szerint: "A Johanneum fogyatékos osztályán például kéthetente tart foglalkozásokat, amelyek a Human Profess Közhasznú Nonprofit Kft. - Magyarország által elnyert Erasmus+ projekt keretében valósulnak meg. Az életöröm program lényege, hogy a fogyatékkal élő embereket a lehetőségekhez mérten aktivizálják. A mottó: légy egészséges, légy aktív és légy boldog!
A Johanneum mellett a Szombathelyi Egyházmegyei Karitasz Hársfa házában is zajlanak ilyen foglalkozások, ott megváltozott munkaképességű személyek vesznek részt az alkalmakon. A projekt különös hangsúlyt fektet a természetre, az egészségnevelésre és a fizikai fittségre, valamint az érzelmi, szociális és kognitív képességek fejlesztésére.
Rita különböző eszközökkel és technikákkal dolgozik. Minden foglalkozás egy beszélgetéssel indul. Mindenki a maga szintjén, lehetőségeinek megfelelően elmondja, hogy érzi magát.
Fogyatékkal élő lakóink a legutóbb képkártyák segítségével fejezhették ki önmagukat, érzelmeiket, de lufik is előkerültek, a koncentrációs képesség javítása és az egymásra figyelés érdekében. A tér használata is rendkívül fontos, hiszen nem mindegy, hogyan viselkedünk, ha nagy vagy éppen kicsi a terünk és hogyan használjuk ki a személyes terünket, kit engedünk oda be. Érdekes ezt megfigyelni a fogyatékkal élők esetében is.
Természetesen elengedhetetlen elemei az alkalmaknak a zene és a tánc, amelyek a közösségi élményhez is hozzájárulnak.
Az intenzívebb zenei és mozgásos rész után a foglalkozások lecsendesedéssel, lassú mozgásformákkal zárulnak.
A projektnek számos pozitív hatása lehet. A résztvevők nyitottabbá válhatnak az érintés, a mozgás, a zene, tánc segítségével. Önazonos mozgásformákat tapasztalhatnak meg. Kifejezhetik érzéseiket, fejlődhet a kommunikációjuk, magabiztosabbá válhatnak.
A visszajelzések intézményünkben is nagyon pozitívak, mindenki nagyon várja, hogy leteljen az a bizonyos két hét és Rita újra megjelenjen magnójával a Johanneum folyosóján. A foglalkozások végén a táncba nemcsak a programban résztvevő lakók, hanem a többi fogyatékkal élő is bekapcsolódhat.
Mivel ez egy nemzetközi pályázat, a távlati tervekben szerepel egy határokon átnyúló találkozó is a lengyel partnerekkel, amelynek az Erdőszéli Lélekfarm ad majd otthont.
Aki kellő bátorságot érez arra, hogy bemutassa a tanultakat, annak lehetősége lesz a találkozón szerepelni. Ez egy remek motivációs cél."
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.