Elhunyt Kárpáti György háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó
Kárpáti György 1935. június 23-án született Budapesten. Pályafutása elején az úszásban ért el sikereket a Ferencváros csapatában, s bár többször nyert országos bajnokságot, és sokáig párhuzamosan művelte a kettőt, végül a vízilabda mellett tette le a voksát. Pólósként 1952-ben, 1956-ban és 1964-ben is olimpiai bajnok lett, 1960-ban pedig a dobogó harmadik fokára állhatott fel a csapattal. Háromszor nyert Európa-bajnokságot a válogatott 1954-es, 1958-as és 1962-es diadalának részeseként. 1952-től 1969-ig volt válogatott, amelynek színeiben 162 mérkőzést játszott.
A Fradival ötször nyert magyar bajnokságot, de kupagyőztesnek is mondhatta magát a zöld-fehérekkel. 1973 és 1980 között a pólóválogatott másodedzőjeként tevékenykedett. Az apró termetű, villámgyors és minden helyzetben a legjobb megoldást választó legenda edzői karrierje csúcsán, Gyarmati Dezső szövetségi kapitány segítőjeként is nyert olimpiát, 1976-ban Montrealban. Ezután volt az FTC vízilabda-szakosztályának vezetője is.
1982-ben beválasztották az Úszó Hírességek Csarnokába, majd megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjét (1994). 2004-ben MOB-érdemrenddel tüntették ki, 2005-ben Jacques Rogge, a NOB akkori elnöke különdíjban részesítette. 2004-ben Magyar Örökség Díjat kapott. 2010-ben Budapest díszpolgárává választották, 2013-ban pedig bekerült a Nemzet Sportolói közé. Sportpályafutása emlékeit Peterdi Pállal közösen öt könyvben írta meg.
Kárpáti György volt minden idők legfiatalabb magyar vízilabdás olimpiai bajnoka, hiszen az 1952-es helsinki játékok megnyerésekor mindössze 17 éves volt. Kárpáti György távozásával az akkori fantasztikus csapat tagjai újra együtt vízilabdázhatnak - igaz, már csak az égi medencében.
Fotó: MTI
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.