km/óra
  2024.11.05., kedd  •  Imre napja
Elhunyt Pethő Gyula, gyászol a Berzsenyi Dániel Könyvtár

Elhunyt Pethő Gyula, gyászol a Berzsenyi Dániel Könyvtár

2024. október 28-án elhunyt Pethő Gyula, a Berzsenyi Dániel Könyvtár volt munkatársa, osztályvezetője, igazgatóhelyettese.


Pethő Gyula könyvtáros (1934 – 2024) Meszlenben született. Hagyományos protestáns család volt az övé, a protestantizmus nyitottságával a világra, az ismeretekre.
1952-től népművelő-könyvtáros tanfolyamot végzett Szentendrén. 1953-ban a szombathelyi megyei könyvtárban kezdett el dolgozni. 1963-ig naponta ingázott Meszlen és Szombathely között, a munka mellett folyamatosan tanult, érettségizett, majd az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán történelem-könyvtár szakán 1965-ben szerzett diplomát.

A megyei könyvtárban a letéti ellátás felelőseként kezdett el dolgozni, de a feldolgozó osztályon is tevékenykedett, majd ismét a módszertani osztályon dolgozott, Kuntár Lajos irányítása mellett. Később a szombathelyi járás könyvtárai tartoztak hozzá. 1967-től az olvasószolgálat tájékoztató könyvtárosa lett, majd csoportvezető, 1973-tól osztályvezető a Berzsenyi Dániel Megyei Könyvtárban, 1979-től igazgatóhelyettes. Két évre elkerült a könyvtárból, végül 1990-ben politikai munkatársként ment nyugdíjba.

A HNF Honismereti Bizottságának tagja volt 1973-tól, a bizottság alelnöke 1983-tól. 1974-ben egyik alapítója volt a Vasi Honismereti Közlemények című kiadványnak, amely szerkesztőbizottságának a kezdetektől haláláig tagja volt. Honismereti tevékenysége 1962-től: bibliografizálás, helyismereti publikációk, szerkesztői munka.

A Berzsenyi Dániel Megyei Könyvtárban az 1960-as évek elején kezdődött el a Vas megyei települések válogatott történeti bibliográfiáinak összeállítása, megjelentetése. Körmend, Szentgotthárd, Kőszeg bibliográfiája készült el, az első kettő szerkesztése Pethő Gyula munkája volt. A Vasi életrajzi bibliográfiák című sorozat koncepcióját ő készítette el. Az 1997-ben kiadott Szombathely bibliográfiája anyaggyűjtésében is részt vett. Összeállította az 1986-ban megjelent A történelmi Vas megye helynevei c. megyei helynévjegyzéket, illetve a Kéziratok Vas megyéről c. lelőhelykatalógust.

A Vas Megyei Honismereti Egyesület elnökségi tagja volt. Tagja volt a Múzeumbarát Egyletnek, a Képtár Baráti Körének, a Magyar Könyvtárosok Egyesülete Vas Megyei Szervezetének.
Nevét jól ismerték Vas vármegye könyvtárosai, muzeológusai, levéltárosai, a honismeret, helytörténet kutatói és művelői, főiskolai hallgatók és oktatók.

(BDK)

címkék
Savaria Fórum 33. évfolyam 38. szám - 2024.10.31.
Savaria Fórum 33. évfolyam 38. szám - 2024.10.31.
tematikus oldalak