Elindult a fűtési szezon a távhős lakásokban
A fűtési időszak hivatalosan minden év szeptember 15-től a következő év május 15-ig tart, de a távhős lakásokban élők jól tudják, hogy a fűtési szolgáltatás mindig az aktuális hőmérsékleti viszonyokhoz igazodik. A reggeli fűtésindítás, az esti leállás időpontját, vagy a csökkentett éjszakai fűtést például mindig a távhőszolgáltató és a lakóközösség közötti szerződés határozza meg.
Miért jó, hogy a fűtés az aktuális hőmérsékleti viszonyokhoz igazodik?
A hőközpontok szabályozása így nem a napi átlaghőmérséklettől, hanem mindig az aktuális hőmérséklettől függően működik, melynek köszönhetően a fűtési szolgáltatással jelentős költséget takaríthatunk meg.
A szolgáltató tippeket is ad, hogyan spóroljunk távhős lakásokban az energiával:
- A fűtési hőmérséklet 1 °C-kal történő csökkentése mintegy 6% energiamegtakarítást jelent, érdemes tehát használni a szabályozó szelepeket.
- A termosztátfejet ne takarjuk el, mert az akadályozza a helyiségben cirkuláló levegő áramlását, és ezáltal a szelep megfelelő szabályozását.
- Mindig röviden és intenzíven szellőztessünk.
- Éjszakára, vagy ha hosszabb időre elmegyünk otthonról, a hőmérsékletet vegyük alacsonyabbra.
- A ritkábban használt helyiségekben (pl. előszoba), alacsonyabb hőmérséklet is elég.
- Az eltérő hőmérsékletű helyiségek közötti ajtókat mindig tartsuk csukva.
Hol lehet hibabejelentést tenni?
Az épületekben lévő fűtési rendszer a lakóközösséghez, a lakásokban lévő fűtőberendezések és szerelvényeik az ingatlan tulajdonosához tartoznak, melyek karbantartása, javítása vagy cseréje a lakóközösség vagy a díjfizető kötelezettsége.
Meghibásodás esetén a hibát bejelentheti a 0–24-ig hívható ingyenes 06-80/204-617 telefonszámon.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.