Elismerés: Látópont lett az AGORA
A pályázatot kiíró Magyar Közösségépítők Értékszövetsége Egyesület célja a magyar közösségek művelődésének fejlesztése, népszerűsítése, az utánpótlás érdekében a fiatal szakemberek számára szakmai programok, tapasztalatcserék, tudásátadás szervezése. A díjat azok a kulturális szervezetek kaphatják meg, amelyek rendelkeznek olyan speciális, egyedi közművelődési innovációval, amely átültethető más szervezet működésébe is.
A pályázatban három terület jó gyakorlatait, egyedi közművelődési módszereit mutatta be az AGORA Savaria Kulturális és Médiaközpont Nonprofit Kft.
1. Robotika és digitális technológia a közművelődési tudásátadásban
Az AGORA által bemutatott jó gyakorlat a korszerű technológiákra építve a digitális kultúra elterjedését is segíti úgy, hogy a város gazdaságfejlesztéséhez is hozzájárul naprakész digitális készségekre való felkészítéssel. Beszerzésre kerültek olyan új digitális eszközök, amelyek a hazai közművelődési intézmények döntő részében nem állnak rendelkezésre jelenleg. Ezekre alapozva, valamint az ELTE Savaria Képzési Központjának oktatóival együttműködve újszerű ismeretterjesztő alkalmak, workshopok, műhelymunkák kerültek bevezetésre, valamint együttműködésben robotika versenyek szervezése zajlik már több éve. Rendelkezésre álló eszközök: humanoid robot, LEGO robotok, LEGO szumo asztal, 3D-s nyomtató, számítógépek.
2. Interaktív tanulási terek működtetése (Víztorony, KRESZ park)
Az AGORA jó gyakorlata két interaktív tanulási térhez kapcsolódik, melyek működtetése összekapcsolódik. A Víztoronyban látható interaktív állandó kiállításon a vízről kaphatunk információkat. A tárlat alkalmas gyermekek, középiskolások, de akár egyetemisták számára is témához illeszkedő tanórák, kurzusok lefolytatására. A KRESZ parkban kölcsönözhető gyermekjárművek (kerékpárok, rollerek, gokartok, elektromos kisautók), valamint otthonról hozott eszközök segítségével játékosan tanulható a biztonságos közlekedés és fejleszthető a közlekedéskultúra. Mindkét tér a gyermek és ifjúsági korosztály non-formális tanulását teszi lehetővé, a Víztorony pedig az idősebb generációk művelődését is segíti a megszerzett információkkal, valamint a digitális eszközök használatának köszönhetően a digitális készségeket is fejleszti.
3. Art mozi bekapcsolása a közművelődési tevékenységbe (AGORA-Savaria Filmszínház)
A 2023-ban átadásának 50. évfordulóját ünneplő, a Szombathelyi Értéktárba felvett AGORA–Savaria Filmszínház az AGORA Savaria Nonprofit Kft. tagegységeként nem csupán az egyik leglátogatottabb vidéki art mozi, de 2007-től multifunkcionális kulturális térként is működik. Amellett, hogy a legújabb nemzeti és európai filmek bemutatóhelye, teret ad kiállításoknak, koncerteknek, könyvbemutatóknak, beszélgetéseknek, ünnepségeknek, bábszínházi előadásoknak, valamint filmkluboknak, filmbemutatóknak és közönségtalálkozóknak is. A szakmai programok során az AGORA bemutatja az épületet, átfogó képet adnak a moziüzemeltetésről, filmklubszerzési technikákról, valamint bemutatják, hogy miként lehet egy alapvetően nem közművelődési funkcióval rendelkező épületet közösségi tartalmakkal megtölteni.
Fotó: AGORA
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.