Elkezdődhet a Szompark reformja
Izer Gábor a Kertészeti Egyetemen végzett 1994-ben. Diploma előtt az Egyesült Államokban töltötte egyéves szakmai gyakorlatát egy gyepszőnyeg-termesztő farmon. Ezt követően egy kisebb cégnél dolgozott, majd a Prenorhoz hívták parkfenntartási vezetőnek. Itt a részleg irányítása mellett feladata volt a közbeszerzési pályázat elkészítése is, a cég ez alapján végezte a parkfenntartási munkákat a város területének kétharmad részében – köztük a belvárosban is egészen 2010-ig, a Szompark megalakulásáig. Időközben – 2006. november 2-tól – a Prenor ügyvezetője lett, az idei szeptemberi közgyűlés pedig őt nevezte ki a Szompark élére. A város nem titkolt elvárása, hogy a parkfenntartás, melyet az elmúlt időszakban sok kritika ért, hatékonyabban működjön.
– Mérlegeltem, hogy ha mindkét cégben végrehajtunk kisebb átalakításokat, a két feladat végezhető párhuzamosan. Volt már részem hasonlóban, így igent mondtam a felkérésre. A mi munkánk sajátossága, hogy a lakosság szeme előtt zajlik, mindenkinek van róla véleménye. Állíthatom, hogy a Szompark-nál semmivel sem rosszabb a munkamorál és a teljesítmény, mint más cégeknél, csak épp oda nem látunk be – mondta elöljáróban Izer Gábor. Az általa összeállított koncepciót a novemberi közgyűlés tárgyalja.
– Úgy vélem, az általam javasolt technika jobban alkalmazható egy ekkora területen, mint a korábbi módszer. Eddig munkafolyamatonként történt a munkák elosztása, volt külön fűnyíró, kertész, faápoló és játszóteres csapat, akik az egész városban dolgoztak. Ehhez Szombathely túl nagy, a munkavezetők nem látják át igazán. Előnyösebb, ha a munkák területi alapon oszlanak el: a várost három körzetre – északi, déli és belváros – tagolnánk, mindegyiknek saját brigádja lenne, amely jobban magáénak érzi és átlátja az adott területet. Ugyanakkor vannak olyan feladatok, amelyeket nem érdemes megbontani, ilyen az utcasorfa-metszés, a virágágyások ápolása, a játszóterek karbantartása és az öntözés, ezt városszerte külön-külön csapat végezné – vázolta fel az elképzeléseket az ügyvezető, aki első lépésként felmérte a Szompark gépparkját. Kiderült, hogy a gépállomány bőséges ugyan, azonban a többség elavult, öreg, megbízhatatlan, szervizelni sem lehet. Ezért azonnali fejlesztésre, fűnyírók és szállító járművek beszerzésére van szükség, mert gépek nélkül nem javítható a szolgáltatás színvonala. Emellett a dolgozói létszámot is bővíteni kell 14-16 fővel. Létrejönne egy ötfős gyorsreagálású egység, amely elvégezné a sürgős munkákat, és elhárítaná a balesetveszélyes helyzeteket.
– A munkaidő beosztást a szezonalitáshoz kell igazítani, hiszen tavasszal és nyáron több a munka, míg télen kevesebb. Ezért javasoltam, hogy az egyenletes munkarend helyett munkaidőkeretet alkalmazzunk. Felül kell vizsgálni az egyes munkák egységárát is, ami zömében két éve változatlan, miközben sok minden (alapanyagok, üzemanyag) jelentősen drágult – folytatta Izer Gábor. A terv kitér arra is, hogy érdemes lenne változtatni a gyepgazdálkodás technikáján: növelni lehetne a ritkábban nyírt területek nagyságát, ami több tíz hektárt jelentene.
– Korábban ilyen volt például a Váci Mihály utca mögötti vízházterület vagy az oladi lakótelep előtti nagyobb fás terület, amit évente kétszer kaszáltunk. Most ezek is folyamatos nyírás alatt vannak, ami rengeteg energiát visz el. Újabban divatba jöttek a biodiverz vagy méhlegelőként emlegetett területek, ami jó dolog, és Szombathelyen is megvalósítható lenne. Példaként említhetném a Sportligetet. Az ott kialakított virágos rétet eleinte sokan nem értették. Eltelt két év, a növényállomány beérett, tavasszal érdemes megnézi, mennyire szép, tele van pipaccsal, búzavirággal, boglárkával, mindenki a csodájára jár. Ilyet a város több pontján létre lehetne hozni, akár kisebb területeken is, de arra figyelni kell, hogy ne keltse az elhanyagoltság látszatát – hangsúlyozta Izer Gábor. – Ha a közgyűlés megszavazza a gépfejlesztésre és a létszámbővítésre kért összeget, el lehet kezdeni az átszervezést. A gépeket közbeszerzési eljárást követően vásárolhatjuk meg, ami időbe telik, és tudjuk, hogy a szállítási határidők is kitolódtak. Ezért nem lehet garantálni, hogy tavasszal, a fűnyírási szezon kezdetére megérkeznek, de remélem, hogy a májusi csúcsra már itt lesznek.
kzs
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.