A test gyógyulásához kell a szellem és a lélek is
Kiss Andrea, az AGORA igazgatóhelyettese elmondta, hogy januárban a Savaria moziban lehetett megnézni a Nem halok meg című filmet, mely Einspach Gábor sikeres galerista és kortárs műgyűjtő daganatos betegséggel való küzdelmét mutatta be. A betegségben nem a tragédiát látta, hanem a lehetőséget a teljes újrakezdésre. A filmvetítés után közönségtalálkozó is volt, dr. Lóderer Zoltán sebész, a Markusovszky kórház osztályvezető főorvosa válaszolt a közönség kérdéseire. Kiderült, hogy ezt a témát még mindig nagyon nehéz feszegetni, ez adta az ötletet egy új előadássorozat elindításához. A szervezők nemcsak orvosi, hanem pszichés szemszögből is szeretnének foglalkozni a témával, hiszen ma már szinte mindenki érintett saját magán, családtagon, baráton, közeli ismerősön keresztül a rákos megbetegedésekben.
Az első előadó dr. Varga Imre oktatási programvezető (Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar Belgyógyászati Intézet Anyagcsere Tanszék, Holisztikus Medicina Tanszéki Csoport) lesz, aki Egészségkultúra-váltás a 21. században. A betegek szerepváltásáról az egészségkultúra-váltás szemszögéből címmel tart előadást. Ő maga így vall: a rohamosan fejlődő orvostechnológia és az orvosszakmai újdonságok sokasága kikényszeríti azon változások sorát is, melyek nemcsak az orvoslásban, hanem a betegek hozzáállásában is be kell következzenek! A tervezett előadás lényegi gondolatát az Arizónai Egyetem Integratív Medicina oktatásától kölcsönözték: „A XXI. század egészségügyében a tájékozott betegek a sikerek, a tájékozatlan vagy rosszul tájékozott betegek pedig a kudarcok forrásai lehetnek!”
Hangsúlyozzák majd: a jövő betege már a gyógyítás aktív szereplőjévé kell váljon! Az indok az, hogy míg a korábbi értékrendben szocializálódott beteg inkább csak a „ha majd valami elromlik, akkor megjavíttatjuk” logikájába és gyakorlatába szokott, addig a jövő betegének már tudnia kell, hogy gyógyítójától a segítség és az összes teendő 50 százalékát kaphatja meg maximum, ugyanis a fennmaradó másik 50 százalékért kizárólagosan csak ő a felelős.
Az első hallásra különös kijelentés akkor válik még érthetőbbé, ha majd együtt értelmezni próbálják azt a mondást, mely szerint „a gének töltik be a fegyvert, és az életmód húzza meg a ravaszt”. A helyzetet még komplexebbé az a felismerés teszi, melyben az egészségügy eddig csupán a test problémáival annak gondjaival pl. vérnyomás, vércukor, stb. foglalkozott, szem elől tévesztve a lélek és a szellem rendszerelméleti szerepét.
A XXI. század a megváltozó személetmódot Whole Person Care néven nevesíti, a test-lélek-szellem egységében, mely már így nemcsak a holnapot, hanem a mai rendszert is jellemzi, amit jobb mielőbb megismerni az előadó szerint. Az előadáson nemcsak tényeket hallhatnak az érdeklődők, hanem köznyelven megfogalmazva, gyakorlati példák segítségével járják körbe a témakört.
Illusztráció: pixabay.com
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.