Előrehozott választások lesznek Horvátországban?
A kormány mandátuma az eredeti menetrend szerint október 14-én járna le, az alkotmány szerint a választásokat december végéig kellene megtartani. Ezt hozná előre a parlamenti többség júniusra vagy júliusra.
A jobboldali kormányfő kiemelte: a kabinet megvalósította a választási programjában foglalt összes kulcsfontosságú célkitűzését.
"Úgy gondoljuk, miután megmutattuk, hogy kezelni tudtuk a világjárványt, ebben a pillanatban egy új összetételű parlamentnek és egy új kormánynak Horvátország gazdaságának helyreállítására kell összpontosítania" - hangsúlyozta.
Úgy értékelte: a pillanat megfelelő, a járványügyi helyzet jó, az állampolgárok felelősségteljes viselkedése mellett pedig képesek lesznek megtartani a parlamenti választásokat.
Az alkotmány szerint a parlament feloszlatásától kezdve legalább harminc és legfeljebb hatvan napnak kell eltelnie az új választások kiírásáig. A választások pontos időpontját Zoran Milanovic horvát államfő határozza meg. Erre négy hétvége áll a rendelkezésére: június 21. és 28., valamint július 5. és 12.
A horvát lapok már korábban írtak arról, hogy előrébb hozhatják a választások időpontját, de hivatalos bejelentés eddig erről nem született.
Horvátországban 2016. szeptember 11-én rendeztek előrehozott parlamenti választásokat, amelyet a jobboldali Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) nyert meg, de minthogy egyedül nem tudott kormányt alakítani, ismét a Híd Függetlenek Listájával (Híd) lépett koalícióra. Az Andrej Plenkovic kormányfő vezette jelenlegi konzervatív-liberális koalíciós kormánynak 2017 júniusában szavazott bizalmat a horvát parlament, miután a HDZ megszakította az együttműködést a Híddal, és koalícióra lépett a Horvát Néppárttal (HNS). Ha a kormányfő nem tudott volna parlamenti többséget létrehozni, várhatóan néhány hónapon belül újból előrehozott parlamenti választást írtak volna ki az országban - két év alatt a harmadikat.
A kormánykoalíciót, mely 79 szavazattal rendelkezik a 151 fős parlamentben, támogatja még a nyolc kisebbségi képviselő, valamint Milan Bandic zágrábi polgármester BM 365 nevű pártja és néhány kisebb párt képviselője is. (MTI)
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.