Felszámolták a legnagyobb illegális hulladéklerakókat Szombathelyen
Heverő, párna, ruhaszárító – a bútorok mellett építési törmelék, pet-palackok és italos dobozok tömkelege csúfította éveken keresztül a 89-es elkerülő Szombathely melletti szakaszát. A forgalmas út mentén hatalmasra nőtt az illegális hulladéklerakó. Éppen ezért került be ez a helyszín is a Tisztítsuk meg az országot! program keretében felszámolt telepek közé. A város még tavaly adta be pályázatát a 11 legszennyezettebb területet nagytakarítására lehetőséget adó támogatásra. A munka januárban kezdődhetett.
Horváth Soma alpolgármester elmondta, az elmúlt másfél hónapban tulajdonképpen közel 40 ember mintegy 60 munkaórában takarított el 32,5 tonnányi illegális hulladékot. Nemcsak a hulladékot szállították el, hanem ártalmatlanították, rendbe tették ezeket a felületeket, amelyek az évtizedek során elég komoly szennyezettségnek voltak kitéve.
A felelőtlen szemetelők valószínűleg éveken át hordták ide a lomot, és a veszélyes hulladékot egyaránt.
„Az illegális hulladék nemcsak azért probléma, mert esztétikailag nem néz ki jól, ha szemét van az erdő szélén, hanem ezek a hulladékok kezeletlenül kerülnek ide, és mindenféle károsanyagok oldódnak ki, amelyek aztán szennyezik a talajt, mérgezik az ökoszisztémát, illetve az ivóvíz készleteinket is” – ecsetelte Németh Ákos, fenntartható fejlődésért felelős tanácsnok.
Az elkerülő út másik oldalán is tábla figyelmeztet arra, hogy tilos a szemét lerakása, azt inkább a Körmendi úti hulladéklerakóba vigye a tulajdonosa, ott ugyanis ingyen leadhatja szombathelyi lakcímkártyája bemutatásával. Aki így tesz, nem szennyezi a környezetet.
Taoufik Roland, a Szomhull Kft. ügyvezető igazgatója hozzátette, ezeknek a hulladékoknak van egy kezelési metódusa, ami által megóvjuk a környezetet attól, hogy a káros anyagok bekerüljenek a körforgásba. A Körmendi úti hulladékudvarban ártalmatlanítják ezeket a hulladékokat, vagy kereskedőnek adják tovább, haszonanyag kereskedőnek.
A Tisztítsuk meg az országot! Program során Szombathelyen mind a 11 kiválasztott helyszínen felszámolták az illegális hulladéklerakókat. Csak itt, az utolsó területen 15 m3 szemét került a konténerbe. A támogatásnak köszönhetően elszállították és ártalmatlanították is a sokéves kupacokat. A területeket folyamatosan ellenőrzik, hogy ezeken ne termelődhessen újra a hulladék. Akit rajtakapnak súlyos pénzbírságra és akár szabadságvesztésre is számíthat. A pályázatból információs táblák is készülnek. Szombathely már benyújtotta igényét egy következő támogatásra is, abból a város a szelektív gyűjtőhelyek mellé szeretne kamerákat telepíteni. Az oda illegálisan elhelyezett szemét elszállítása ugyanis szintén jelentős költséget ró az adófizetőkre.
Fotó: Bonyhádi Zoltán/szombathely.hu
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.