Elutasított pályázat: 65 év után végkiárusítás a Siker Könyvtárban
A szombathelyi Siker Könyvtár a város történelmének része, 1958-tól a mai napig működik: 2003 óta már alapítványi formában, alapítója a budapesti székhelyű Területi Művelődési Intézmények Egyesülete (TEMI). A könyvtár 2023-ig a TEMI-n keresztül pályázhatott a működéséhez szükséges állami támogatásra – mindeddig sikeresen, tudtuk meg Kovácsné Szabó Évától, a Siker Könyvtár vezetőjétől.
Végzetes fordulatot, úgy tűnik, az hozott a Siker Könyvtár életében, hogy a TEMI a Kárpát Medencei Művészeti Népfőiskola tagintézménye lett, s ez utóbbihoz került át az állami támogatásra való pályáztatás joga. Idén tehát a Siker Könyvtár is a Kárpát Medencei Művészeti Népfőiskolának adta be pályázatát, melyet az április 25-én elutasított.
Ez azt jelenti, hogy a könyvtár 2023-ban nem kapta meg a 11 millió forintos állami támogatást, ergo 65 év után bezárni kényszerül – mondta el lapunknak Kovácsné Szabó Éva. A mai nappal végkiárusítás kezdődött a jelenleg közel 400 olvasóval bíró könyvtárban: a könyveken kívül a bútorok is eladásra kerülnek.
A végkiárusítás a hónap végéig tart: nagy hasznát vennék önkéntes segítőknek ezekben a napokban, hiszen a hatalmas könyvállomány nagy részét a pincében tárolják, annak mozgatása nem egyszerű. Az igazgatónő elárulta, egy országgyűlési képviselőtől kértek és várnak segítséget ebben a nehéz helyzetben, és reménykednek, hogy a könyvtár, mely túlélt annyi rendszert és 65 évet, valami csoda folytán ma is megmenekül.
TP
Fotó: Nagy Jácint
A Siker Könyvtár története: A könyvtár jogelődje 1958. március 31-én alakult meg Szakszervezetek Megyei Tanácsa Központi Könyvtára elnevezéssel, a szombathelyi szakszervezeti székházban, a Széchenyi utca 4-6. számú épületben. A rendszerváltást követően megszűnt a Szakszervezetek Országos Tanácsa és a szakszervezeti művelődési intézmények helyzete, így a könyvtáré is bizonytalanná vált. Ekkor hozták létre a fenntartó nélkül maradt könyvtárak, művelődési házak és művészeti együttesek azt az országos hatókörű egyesületet, amely megalapította és tovább működtette az intézményeket. A Szakszervezeti és Munkahelyi Művelődési Intézmények Egyesülete 1990 – ben alakult meg, 2000-ben megváltoztatta a nevét: Területi Művelődési Intézmények Egyesülete (TEMI) lett. A könyvtár kezdetektől tagja az egyesületnek, amelyen keresztül részesül az állami támogatásból, amelyet évről-évre az Országgyűlés határoz meg és pályázat útján a TEMI szakmai kollégiuma osztott szét. A kialakult új helyzet új feladatot hozott: 1991-ben az eddig zárt könyvtár Siker Könyvtár fantázianévvel megnyílt a városi közönség részére. Az 1997-es év fordulatot jelentett a könyvtár életében, a szakszervezeti székházat értékesítették, és az intézmény bérleti szerződését felmondták. Új helyet kellett tehát keresni. Az elhelyezést Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata segítette, az Ady tér 40-ben ajánlott fel egy 240 m2-es, teljes felújításra szoruló épületrészt. Az átköltözés 1998. március 13-án befejeződött és március 23-án ismét megnyílhatott a könyvtár a közönség részére. Még ugyanebben az évben elnevezése is megváltozott: Szombathelyi Siker Könyvtár nevet kapta. Az Informatikai és Hírközlési Minisztérium pályázati támogatásának eredményeként a könyvtár 2004-óta eMagyarország pontként működik, nyitvatartási idejében bárki használhatja a számítógépeket. |
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.