Elvonások: a város és a civilek
A 700 szombathelyi civil szervezet közül 300 egyesület, társaság fordult az utóbbi években az önkormányzathoz anyagi segítségért, ők a Civil Fórumon keresztül tartják a kapcsolatot a várossal – 12-en képviselik ebben többieket. Több szervezet (Vas Megyei TIT, Herényi Kulturális és Sportegyesület, Gyöngyöshermán Szentkirályi Polgári Kör, Zanati Kulturális és Sportegyesület) közművelődési vagy egyéb feladatok ellátására szerződést kötött a várossal. Az új kulturális törvényben pontosan meghatározott közművelődési alapszolgáltatásokat a város az AGORÁ-n keresztül teljesíti, a civilekkel saját forrásainak a terhére állapodott meg.
A járványhelyzetben azonban nem lehet rendezvényeket tartani, a kormány pedig jelentősen megnyirbálta az önkormányzatok saját bevételeit, emiatt a nem kötelező feladatok ellátása veszélybe került. Putz Attila, a Kulturális, Oktatási és Civil Bizottság elnöke arról számolt be, az önkormányzat arra ügyelt, ahol ingatlant kell fenntartania a szervezetnek, ott 2020-ban és az idén is úgy állapítottak meg a támogatást, hogy bár csökkentek a város anyagi lehetőségei, a működésre elegendő pénzt adjanak szervezeteknek. Tavaly két pályázatot is kiírtak, ezekből 40 egyesület kapott 7,4 millió forintot működésre (2021. december 31-ig kell felhasználniuk), 23 szervezet pedig 4,150 milliót idén május 31-ig tartandó rendezvényekre.
– Programokat jelenleg nem lehet tartani – mondta el Putz Attila –, így az utóbbi esetben a szervezetek egy egyszerű kérelemben kérhetik a határidő meghosszabbítását, amit automatikusan elfogadunk. Vagy a támogatási célt is módosíthatják a nyertes egyesületek, a kérésüket a várhatóan júniusban már összeülő bizottság pozitívan támogatja majd. Az idei költségvetés elfogadása előtt összehívtuk a Civil Fórumot, hogy a szervezeteket tájékoztassuk a helyzetről. Személyesen eljárva értem el, hogy a szerveztek a működésükhöz fél évre szükséges minimális összeget megkapják. Jeleztük azt is, hogy amennyiben a város hozzájut a kormányzati kompenzációhoz, akkor annak függvényében tudunk további támogatást adni. A Civil Fórum mindezt egyhangúlag, ellenvetés nélkül elfogadta.
A szervezetektől tavaly kértek költségkimutatást, hogy lássák, mennyi pénz szükséges a működésükre, ezt figyelembe véve osztották el a rendelkezésre álló összeget tavaly és idén. Ezért villámcsapásként érték az önkormányzatot a Herényi Kulturális és Sportegyesület sajtónyilatkozatai, amelyekben a szervezet azt kifogásolta, hiába írt alá 2020 novemberében közművelődési megállapodást a várossal 13 millió forintról, idén év elején csak 2 milliót kaptak. Horváth Soma, a civil ügyekért is felelős alpolgármester elmondta, többször személyesen is találkozott a herényiekkel, akkor sem jelezték, hogy a csökkentett támogatás veszélyeztetné a működésüket, és azt sem, hogy tavasszal meg akarják rendezni a Herényi Virágutat vagy helyette a vásárt.
Kifejtette, nem az ellen van kifogásuk, hogy egy civil szervezet máshova is pályázik – a herényiek ugyanis dr. Hende Csaba országgyűlési képviselő segítségével hozzájutottak a Nemzeti Együttműködési Alap egyedi támogatásaként 11 millió forinthoz. A nyilatkozatokból viszont úgy tűnt, mintha a város az egyesület létét veszélyeztetné.
– A 2021 első félévére megállapított 2 millió forint biztonságos működést garantált, hiszen az általuk beküldött számok alapján 557 967 forintot költöttek üzemeltetésre egy negyedévben – mondta Horváth Soma. – A sajtónyilatkozatokban megjelent állítás, miszerint a támogatás közüzemi számlákra sem elég, egész egyszerűen nem helytálló. Azért lett jelentősen magasabb korábban a városi támogatásuk, mert ők rendezik a Herényi Virágutat, ami a számítások szerint 7 millió forintba kerül, jelen állás szerint viszont nem lehet rendezvényt tartani. Felfoghatjuk úgy is, hogy az egyesület hozzájutott a kormányzati kompenzációhoz. Bízunk abban, hogy a város is visszakapja az elvont pénzeket, és akkor többi civil szervezetnek is tudunk hasonló segítséget nyújtani. Ha nem érkezik kompenzáció, akkor is mindent megteszünk, hogy segítsük a szombathelyi civilek működését.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.