Ember és állat között nem terjed a koronavírus, de a kórokozó régóta jelen van az állatvilágban
A koronavírus a kutyáknál enyhébb bélgyulladást okoz, a macskáknál azonban mutálódhat, így akár halálos fertőző hashártyagyulladás is kialakulhat. A kórokozó régóta jelen van az állatvilágban, de náluk teljesen mások a tünetek, mint az embernél. Az állatok közt terjedő koronavírus nem lépi át a fajhatárt – ezt mondta az állatkórház orvosa. Naponta 3-5 telefonhívást kapnak a koronavírussal kapcsolatban.
Varjú Gábor állatorvos elmondta, hogy a gazdik az esetek nagy részében próbálnak tájékozódni a netről, de sokan olyan véleményeket olvasnak, hogy az állatok is át tudják adni ezt a betegséget, és emiatt aggódnak. A legtöbb kérdés erre irányul.
A kutyák, macskák egymást megfertőzhetik a rájuk jellemző koronavírussal, a kórokozó a széklettel is terjed. Köhögéssel, tüsszögéssel járó betegségek az állatok körében is előfordulnak – az influenzaszerű tüneteket megszokott fertőzések okozzák.
Az állatorvos hozzátette, hogy a kutyáknál szinte évente elő szokott fordulni járványszerűen a kennelköhögés, ezt felsőlégúti vírusok okozzák, ezek is szinte csak a kutyák vírusai, emberre nem veszélyesek, a cicáknál pedig egy állandó, szinte egész évben visszatérő dolog a macskanátha.
A fertőző betegségek elkerülésének leghatékonyabb módja a megelőzés: az állatokat érdemes védőoltással beoltatni és elkülöníteni.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.