Energiaválság: Balla György miniszteri biztossal tárgyalt a szombathelyi polgármester
A miniszteri biztos és a különböző minisztériumok képviselőiből álló kisebb csapat fogadott, mondta el érdeklődésünkre dr. Nemény András polgármester, aki emlékeztetett arra, hogy korábban szintén Ballával tárgyaltak a helyi iparűzési adó megfelezése miatti kompenzációról is. Ez Szombathely esetében nem járt sikerrel, végül ugyanis a bűvös adóerő-képesség alapján kaptak vagy nem kaptak a települések központi forrást – mivel a vasi megyeszékhely mutatója jónak számított, így a városnak nem jutott pénz. A miniszteri biztos szolnoki alpolgármester is volt, mondta dr. Nemény András, így önkormányzati emberként pontosan értette, hogy miről is beszélünk.
A megbeszélésen szóba került, hogy milyen elvárásai vannak az államnak a helyhatóságokkal szemben, emellett beszéltek a szombathelyi takarékossági csomagról is, amelyet az elmúlt hetekben dolgozott ki egy munkacsoport. Arról is szó volt, hogy Szombathelynek 4,7 milliárd forint pluszkiadást jelentenek az elszállt energiaárak és a megrendelt szolgáltatásokban emiatt jelentkező áremelkedés. Dr. Nemény András szerint a város önerőből körülbelül 1 milliárd forintot tud megspórolni, a többire nincsen fedezete. A polgármester kiemelte, hogy a szolidaritási adó közel 3 milliárd forintnyi elvonást jelent, ha a városban megtermelt pénz itt maradna, akkor az önkormányzat meg tudná oldani a problémát. „Most nincsen mire szolidárisnak lenni”, fogalmazott dr. Nemény András, „egyformán nehéz helyzetben vannak a városok”, így azt javasolta, ez a pénz maradjon a településeknél. A városvezető hozzátette, a tárgyalás előtt találkozott Cser-Palkovics Andrással, Székesfehérvár polgármesterével, akinek ugyanez volt az álláspontja, és arra kérte szombathelyi kollégáját, hogy a tárgyaláson is vesse fel ezt a javaslatot. (A két politikus egyébként páros interjút adott a Mandínernek.)
Dr. Nemény András elmondta, hogy Balla Györgytől elhangzott, hogy a kormány azt az alapelvet képviseli, hogy aki többet spórol, az több pénzt kap, azaz aktív lépéseket várnak el a településektől. A miniszteri biztos egyébként csak javaslatokat tesz, a döntés a pénzügyminiszteré lesz.
Dr. Nemény Andrástól megkérdeztük, hogy a városok mit tudnak tenni – a polgármester válaszában elmondta, nagy csodák nincsenek, a téli fűtési szezont igyekszik mindenki átvészelni. Az egyik nagy energiafogyasztó mindenhol az uszoda, ezeket zárják be az önkormányzatok – Székesfehérváron is ez történt. A színházaknál az évadot csúsztatják el nyárra, emellett igyekeznek intézményeket összevonni. A legnagyobb problémát a távhődíjak emelkedése jelenti – Szombathely esetében ez több mint 1,2 milliárdos pluszkiadás –, a lehető legrosszabb tőzsdei áron lejegyzett központi gázbeszerzés miatt.
Arra a kérdésre, hogy mire várható érdemi válasz, dr. Nemény András azt felelte, Balla György november közepéig végez az egyéni tárgyalásokkal, az önkormányzatok utána kapnak visszajelzést. „Nem tudom megmondani, hogy van-e valamilyen irányvonal, koncepció, úgy éreztem, hogy a miniszteri biztos sem tudja, hogy létezik-e ilyesmi" – mondta el a polgármester. Dr. Nemény András úgy fogalmazott, hogy szolidaritási adóból vagy más forrásból, de mindenképpen segítségre szorulnak a települések, ha nem érkezik ilyen, „akkor minden önkormányzat összedől”.
Levelektől a kormánybiztosig A Magyar Önkormányzatok Szövetsége szeptember közepén Nemzeti Energiacsúcs összehívását kezdeményezte még a fűtési szezon előtt annak érdekében, hogy a kormány, az önkormányzati szövetségek és az energiaszektor képviselői közösen találjanak megoldásokat az energiaválság jelentette kihívásokra. A MÖSZ egyben kezdeményezte a kormánynál, hogy az önkormányzatok energiabeszerzéseire a kormány a benzinhez és egyes élelmiszerekhez hasonlóan vezessen be „ársapkát” 2023 áprilisáig, a fűtési szezon végéig. Október elején ellenzéki vezetésű önkormányzatok polgármesterei is aláírták az energiacsúcs összehívását kérő levelet. Ebben egyebek mellett az állt, „a Paksi Atomerőmű által 12 forintért megtermelt áramot az önkormányzatok ne 400 forintnál is magasabb áron kapják. Miközben a paksi áramból minden magyar településen biztosítani lehetne a közszolgáltatások áramigényét, megengedhetetlennek tartjuk, hogy egy közösségi beruházásként megépült erőmű termelésén egy állami tulajdonú cég a magyar települések kárára nyerészkedjen” Gulyás Gergely október 13-án a kormányinfón erre azt mondta: a kabinet Balla György személyében miniszteri biztost nevezett ki, aki minden nagyobb város polgármesterével külön tárgyalni fog. |
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.