„Ennél nagyobb ellenszélben nem tudunk dolgozni”
Az önkormányzati büdzséért és a városi cégek pénzügyi kontrolljáért felelős politikussal a 2022-es, 27 milliárdos költségvetés elfogadása, illetve a régió gazdasági életére egyelőre beláthatatlan, de biztosan jelentős következményekkel ható járó orosz-ukrán háború kitörése előtt készült az interjú.
Nem egy álommeló
Dr. Horváth Attila bevallotta, a koronavírus-válság éveiben nem egy álommeló az ő munkája. „Amikor 2019-ben megnyertük a választást, teljesen más 2,5 éves időszakot képzeltünk el, mint ami eltelt azóta. A város költségei (például bérek, fenntartás, rezsi) olyan mértékben emelkedtek, mint soha az utóbbi ciklusokban, miközben a bevételeink bezuhantak. Egy ilyen helyzetben kell működnünk, fejlesztéseket és programokat megvalósítanunk, amiket teljes joggal várnak el a szombathelyiek” – emelte ki, hozzátéve, hogy a helyzetet csak tetézi, hogy a kormány finoman szólva is válogat a támogatások megítélésekor a települések között, azt figyelve, neki kedvező-e vagy sem az önkormányzat politikai színezete.
„Nagyon komoly meggyőződésem, hogy minél közelebb költjük el a közös adóforintokat, minél „lejjebb” van a döntéshozatal, annál demokratikusabb az önkormányzati rendszer. Minél nagyobb egy büdzsé és minél távolabb van a hétköznapoktól, helyből, annál nehezebb valós kontrollt gyakorolni felette” – hangzott el dr. Horváth Attilától, aki szerint hibás és veszélyes a Fidesz végtelen központosításra törekvő logikája.
A politikus elmondta, nagyon szeretné, ha olyan kormányunk lenne – reményei szerint április után –, ami partnerként kezeli az önkormányzatokat. Márki-Zay Pétertől nagyon szimpatikus neki, hogy gyakran beszél róla, regnáló vidéki polgármesterként megtanulta, hogy politikai alapon egy település sem szenvedhet hátrányt – miniszterelnöksége esetén nem büntetné a fideszes vezetésű városokat. „Szeretném, ha ezek a mondatok nemcsak üres ígéretek lennének, hanem a gyakorlatban is érvényesülnének. A mostani kormánytól erre semmi esélyt nem látok. Ha a Fidesz marad hatalmon, Szombathely nem fog jól járni” – fejtette ki az alpolgármester.
Egy csapatban vannak
A felvétel napján posztolt arról a közösségi oldalán Dr. Czeglédy Csaba, hogy akár egy évvel ezelőtt sem gondolta volna, hogy Szombathely polgármestere, a városvezetés az ő országgyűlési képviselőjelöltségét fogják támogatni. Sokat kellet békülni? – kapta meg a kérdést a Fogadóóra vendége.
„Teljesen rendben van a viszonyunk. Csabával 2004 óta ismerjük egymást, akkor léptem be a Magyar Szocialista Pártba. Az, hogy egy ilyen régi kapcsolat alatt nem mindig gondolunk ugyanazt bizonyos dolgokról, a világ legtermészetesebb dolga. A mi közös ellenfelünk – és hangsúlyozottan nem ellenségről beszélek – a Fidesz. Elég régóta toljuk már közösen ennek a városnak a szekerét. Hogy jól vagy rosszul, azt döntsék el a szombathelyiek. Szociális területen, az útfejlesztések kérdésében, a sportügyekben mindig is egyetértettem Czeglédy Csabával. Teljesen biztos vagyok benne, hogy a győzelmével egy jó országgyűlési képviselőt nyerne Szombathely” – mondta el dr. Horváth Attila.
Híd- és útfejlesztés
Az alpolgármester egyéni körzeti képviselő is az oladi lakótelepen. Nem könnyű egyszerre két feladatkört űzni, a politikus elmesélte az adásban, hogy felesége, Csilla gyakran segíti őt a körzeti teendők teljesítésében, mintha egy „társ-képviselő” lenne.
Dr. Horváth Attila régi célja a Kodály Zoltán utca felújítása. Ha minden jól alakul, a hamarosan elérhető Területfejlesztési Operatív Program (TOP) keretében lehet erre, illetve az út hídjának felújítására forrást szerezni. Szóba került, a TOP-os beruházások megítélésekor különösen előnyt élveznek az olyan beruházások, melyek nemcsak egy kis járdaszakasz, burkolat rendbe rakására pályáznak, hanem akár egy teljes környék infrastruktúráját akarják fejleszteni: „Ezen csak jót mosolygok. „Sajnos” kénytelenek vagyunk teljes útburkolati és hídkarbantartási projekttel készülni.”
A költségvetési alpolgármester szerint egyébként nagy hiba, hogy a jogállamisági mechanizmus körüli vita miatt még nem áll rendelkezésre a TOP Plusz, a hétéves uniós pénzügyi ciklus talán legfontosabb helyi forráslehetősége. Az EU Bírósága az interjú napján utasította el a magyar-lengyel keresetet, így itt az ideje, hogy megjelenjenek az önkormányzatok számára azok a formai követelmények és indikátorok, melyek szerint véglegesíteni lehet a városi TOP Plusz-t, hangzott el.
Nézze vissza a Fogadóóra teljes adását online!
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.