Épül a kerítés: Kortárs művészek alkotják meg a Skanzen új műtárgyát
A betonkerítéssel, mely a FA képzőművészeti alkotóműhely 2. projektje, Szántó István képzőművész régi álma válik valóra.– A projekt célja a népi tárgyalkotó kultúra és a kortárs képzőművészet újabb megjelenési formáinak játékba hozása. Sok aktív képzőművész foglalkozik ezzel, és akiket felkértem, örömmel jöttek el. Tavaly a projektben a "szín" volt a hívószó, idén pedig az elemes betonkerítések, melyek gazdag formavilága mindig lenyűgözött, manapság pedig eltünedezőben vannak – kezdenek érdekessé válni. A betonkerítéssel a néprajztudomány sem foglalkozott igazán, hiányos a kutatása: ez a program remélhetőleg a felszínre hozza – mondta el a projektvezető Szántó István, aki Farkas Imre képzőművésszel, Lieb Roland szobrász- és éremművésszel, Szanyi Borcsa, Mészáros Gergely szobrászművészekkel alkotja meg a kerítést, a csapat hatodik tagja pedig Fusz Mátyás, aki idén nyerte el a Leopold Bloom Képzőművészeti Díjat. A műalkotást – mely a Westwerk Művészeti Alkotóműhely Kulturális Egyesület aktív közreműködésével valósul meg – október 8-án, vasárnap mutatják be az alkotók a közönségnek, a program következő állomása pedig egy kiállítás lesz október 20-án az Új Irokéz Galériában, melyen a műről készült fotókat lehet megtekinteni: a tárlatot Sári Zsolt, a Szentendrei Néprajzi Múzeum igazgatóhelyettese nyitja meg.
A falumúzeum hátsó bejáratánál készül a kortárs műtárgy
Szerda délelőtt Horváth Soma, kultúráért is felelős alpolgármester és Prieger Szabolcs, a Bloomsday egyik fő szervezője is meglátogatta a művészeket: – Jó együttműködő partnerünk a Leopold Bloom Képzőművészeti Alapítvány, ami Magyarország vezető kortárs képzőművészeti díját osztja ki 2011 óta, kétévente. Az alapítvány két éve támogatója a szombathelyi Bloomsdaynek is, szeptemberben pedig arról is tárgyaltunk, hogy önálló gyűjteményt szeretnének létrehozni a díjazottak munkáiból. Többek között ide tartozik Fusz Mátyás szobrászművész, aki idén nyerte el a képzőművészeti díjat, s jelenleg éppen itt dolgozik egy projektben – az önkormányzat biztosítja a szállását, mondta el az alpolgármester.
Fusz Mátyás szobrász (jobbra) a héten Szombathelyen alkot
Fusz Mátyás műveit a valóság érzékelésének és a látás szubjektivitásának kérdései mozgatják: meddig terjed a tér, amit láthatunk (hiszen például mi magunk is kitakarunk abból egy részt) – munkáinak egy része különböző nézőpontok játékából született. Kérdésünkre elárulta, hogy a szombathelyi betonkerítés esetében sem lesz ez másként: – A kerítés már eleve előhívja a kilátás-belátás, elbújás, megmutatás-nem megmutatás képzettársításait, nagyon jól illeszkedik abba, amivel alapvetően foglalkozom. S mivel az is izgalmas, mennyire szubjektív a nézőpont, azaz, hogy mennyire más a látómezőnk, ez is bele lesz dolgozva a szombathelyi műbe: kicsit interaktív lesz, használatba lehet majd venni – árulta el a szobrász.
Lieb Roland képzőművész munkában
TP
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.