Május 4-től 83 ezer diák tehet írásbeli érettségit
Kifejtette: kizárólag azoknak lesz lehetőségük érettségit tenni, akiknek a továbbtanulás miatt erre szükségük van, ez mintegy 83 ezer diákot érint. A mostani vizsgaidőszakban előrehozott vizsgákra nem lesz mód.
A vizsgákat várhatóan mintegy két hét alatt bonyolítják le. Az írásbeli vizsgákat úgy kell megszervezni, hogy egy teremben tíznél több diák nem tartózkodhat majd, és a másfél méteres távolságot is be kell tartani - ismertette Gulyás Gergely.
Hozzátette: szóbeli csak azon tárgyaknál lehet, ahol nincs lehetőség írásbelit tartani, ez 3178 diákot érint.
Jelezte: senkinek sem kötelező érettségit tenni, ha valaki úgy dönt, most nem vizsgázik, erre ősszel lehetősége lesz. Ebben az esetben a jövő évi felvételi eljárásba tud bekapcsolódni - mondta. Megjegyezte: ha nem tartanák meg az érettségit, az a felvételi eljárásban a felsőfokú intézményekbe való jelentkezés során olyan káoszt eredményezne, ami nem megengedhető.
Az OKJ-s képzéseknél a szakmai vizsgák lebonyolítását az Innovációs és Technológiai Minisztérium szintén biztosítani fogja, itt is elsősorban írásbeliket szerveznek majd - közölte.
Az MSZP javaslatokat fogalmazott meg a vizsga lebonyolítására
Az idei érettségi szervezéssel kapcsolatos, a kormányénál néhány esetben szigorúbb javaslatokat fogalmazott meg Hiller István, az Országgyűlési szocialista alelnöke csütörtökön.
A baloldali politikus az MSZP Facebook-oldalán követhető online sajtótájékoztatón úgy értékelt: az utolsó pillanatban született meg az érettségi lebonyolításáról szóló döntés, már jóval korábban meg kellett volna hozni azt. Elmondta, helyesnek tartják és üdvözlik, hogy a kormány elfogadta, hagyományos módon nem lehet érettségit tartani, a legtöbb esetben csak írásbeli vizsgák lesznek.
Ugyanakkor szorgalmazta, a kormány és az oktatási kormányzat minden helyzetre készüljön fel, így például arra is, hogy más módon ismerik el a tanulmányi eredmények lezárását.
Azt javasolta, egy tanteremben öt vizsgázónál és egy felügyelő tanárnál több ne tartózkodjon. Emlékeztetett arra, hogy a kormány azt javasolja, tízen tartózkodjanak egy teremben. Kezdeményezte, hogy minél több helyszínt jelöljenek ki az érettségire, éljenek azzal a lehetőséggel, hogy az általános iskolákban nincs oktatás.
A járvány terjedésének üteme határozza meg az érettségi időpontját! - szorgalmazta, jelezve, a május 4-e nincs "kőbe vésve". Azt javasolta, hogy április utolsó hetében, az aktuális helyzet függvényében döntsenek az időpontról.
Hiller István kérte, legyen minden vizsgahelyen, minden tanteremben fertőtlenítő folyadék, illetve minden vizsgázó és felügyelő kapjon maszkot.
Hiller István azt kérte, az állam jelentse ki, hogy a 2020-as, a veszélyhelyzetben lebonyolított érettségi egyenrangú minden korábbival.
Jobbik: megajánlott jegyet az érettségizőknek!
Országgyűlési határozati javaslatban kezdeményezte a Jobbik több politikusa, hogy az idén írásbeli érettségik és egyetemi záróvizsgák helyett megajánlott jegyet szerezhessenek a diákok - jelentette be csütörtöki online sajtótájékoztatóján egyikük, Brenner Koloman, a párt frakcióvezető-helyettese.
Közölte: az érettségizők esetében az adott tantárgy osztályzatainak átlagából számítanák ki ezt a jegyet, a záróvizsgázóknál a tárgyak jegyeit súlyoznák azok kreditértékével és a szakdolgozat eredményével.
A politikus azt hangsúlyozta: ez egy választható megoldás volna, aki mégis szeretne vizsgázni, az futhasson neki a megmérettetésnek a kormányzat által javasolt módon, megjegyezve, hogy szerinte az számos bizonytalanságot rejt.
Brenner Koloman jelezte: a Jobbik erősen támogatja a nyelvvizsgázás online lehetőségét, mondván, ezekre a pluszpontokra nagy szükségük van azoknak, akik egyetemen kívánnak továbbtanulni.
DK: halasszák el az érettségit!
A Demokratikus Koalíció (DK) azt javasolja, hogy határozatlan ideig halasszák el az idei érettségiket. A párt a vizsgákat egy hónappal a járványveszély elmúltát követően tartaná meg.
Arató Gergely, a DK frakcióvezető-helyettese csütörtöki, online sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy a május 4-i kezdőidőpont járványügyi szempontból veszélyes, oktatásszakmai szempontból pedig ostoba. A politikus hangsúlyozta, hogy az érettségin való részvétel utazással jár, a diákok használják az iskolák helyiségeit, találkoznak egymással és a felügyelő tanárokkal. Hiába tesznek bármilyen óvintézkedést, ez mindenképpen növeli a járványveszélyt - mutatott rá.
A politikus azt is elmondta, hogy a járványveszélyt követően még azért halasztanák legalább egy hónappal az érettségiket, hogy a diákok, a tanárok és a szülők megfelelően fel tudjanak készülni a vizsgákra. (MTI)
Grafika: Érettségizők száma Magyarországon, 1998-2020; ezer fő. Forrás: Oktatási Hivatal/MTVA Sajtóadatbank/MTI
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.